Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
149 okunma
Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Hastalığı Belirtileri

Karaciğer karın boşluğunun sağında bulunan, iç organlar arasında ebat olarak en büyük olan bir organdır. Öd salgılamak ve şeker depolama gibi görevleri vardır. Normal rengi açık kahverengidir. Vücudumuzun en önemli organlarından birisidir. Ana özelliklerinden ise yediğimiz besinlerin enerjiye dönüştürülmesini sağlama ve kanda bulunan toksinlerin arındırılması işlevlerini yerine getirmesidir.

Tüm organlarda olduğu gibi bazı durumlar karaciğer hastalanmasına yol açabilir. Karaciğer diğer organlara göre en katı olan organdır. Bu sebepten dolayı hastalık oluşumunun ilk zamanlarında anlaşılması oldukça zordur. Rahatsızlıklar ancak belli süreler geçtikten sonra anlaşılmaktadır. Acı ve ağrı gibi durumlarda yapısı itibari ile başlangıçta diğer organlara göre tepkisi daha azdır. Bundan dolayı da en ufak belirtilere dahi dikkat edilmesi gerekmektedir.

Karaciğer hastalığı belirtileri nelerdir sorusuna cevap olacak belirtiler ise;

Karaciğer hastalığı belirtileri nelerdir sıralamadan önce yukarı yazdığımızdan dolayı anlaşılması zordur lakin kendine has belirtileri de tabii mevcuttur.

İlk olarak belirtilerden birincisi halsizliktir. Bu durum sıradan hal dışında kronik hale gelmiş ise karaciğer hastalığından şüphe edilebilir. Bunun ile birlikte birey de konsantrasyon zorluğu, bozukluğu yine karaciğer de oluşan bir aksanlık veya hastalıktan kaynaklanabilir. Özellikle üst karnın sağ tarafında olmak üzere baskı hissiyata var ise bu da bir hastalık işareti olabilir.

İnsanlarda hastalıkların en büyük belirtilerinden biri de olağan olmayan atık ürünleridir. Yani dışkı ve idrar da koyu veya balçık rengi gözlemlenmesi önemli bir belirtidir. Vücutta olağanın dışında kaşıntı hali, iştahsızlık, tiksinti duyusu, karın bölgesinde şişlik oluşması, mide bulantısı, eklemlerde ağrı oluşumu, sürekli kusma, cilt de deforme, gözlerde sararma gibi durumlar karaciğer hastalığı belirtilerindendir.

Bu belirtilerin bir veya bir kaçı gözlemleniyorsa uzman kişiler tarafından karaciğer değerlendirmesi yapılmalıdır. Gamma- GT, GPT, GOT adları verilen değerlerin ölçümü yapılmalı normalin üstünde değerler çıkarsa karaciğer de muhtemel olabilecek hastalıklar üzerine araştırma yapılır. Alkol alımından kaynaklı, karaciğer yağlanmasından dolayı, hepatit, fibroz, siroz, kanser gibi karaciğer hastalıkları belirtileri iyi takip edilmelidir.

Bu saydığımız sebep ve durumlardan dolayı karaciğer belli aşamalar sonucunda tepkiler vererek vücudu uyarmaya başlayacaktır. Karaciğer hastalığı belirtileri nelerdir sorusuna cevaplar makale de mevcuttur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2017