Karaciğer Fibrozis Nedir?

Karaciğer Fibrozis Nedir? için yorumlar kapalı
156 okunma
Karaciğer Fibrozis Nedir?

Karaciğer Fibrozis

Karaciğerde meydana gelen kronik hastalıklar ileri düzeye ulaştığı zaman fibroza neden olmaktadır. Karaciğer fibrozu ise ilerlediği zaman siroza neden olmaktadır. Konuya net bir şekilde giriş yapabilmek için ilk olarak fibrozis nedir değinmek istiyoruz.

Fibrozis bir organ veya dokuda bulunan kollajen ve fibroblast ipliklerden oluşan bağ dokularının aşırı derecede artmasıdır. Fibrozis olan organda ödem ve kılcal damar artışı meydana gelmez sadece bağ doku fazlalaşarak hastalıklara sebebiyet verir. Bağ doku artmaya başladığı zaman karaciğerde kan akışı azalmaya başlar ve kanın büyük çoğunluğu karaciğerde toplanıp organ yetmezliği, siroz, iç kanama, ödem oluşumu ve karaciğer kanserine sebep olabilir.

Karaciğer Fibrozis Nedenleri

Karaciğer fibrozisine neden olan durumların başında alkol kullanımı, virüsler, arsenik gibi toksik maddelere maruz kalmak gelmektedir. Genetik hastalıklar ve otoimmün (vücudun bağışıklık sisteminin kendi organlarına karşı antikor oluşturması) hastalıklar da karaciğer fibrozise sebep olabilmektedir.

Karaciğer Fibrozis Belirtileri

Bu hastalık ilk belirtilerini herkeste farklı zamanlarda göstermektedir. Bazen hastalığın ilk dönemlerinde bazen ise yıllar sonra karaciğer fibrozis belirtileriyle karşılaşabilirsiniz. Erken dönem belirtileri ellerde kızarıklık olması, sürekli halsizlik ve enfeksiyonlara çabuk yakalanıp hasta olmaktır. İleri dönemde ise karında su birikmesi, midede ve yemek borusunda oluşan varislerde kanama meydana gelmesi, sersemlik ve koma hali belirtileri görülmektedir.

Karaciğer Fibrozis Korunma Yolları

Tüm sağlıklı bireylerin korunmak için mutlaka hepatit b aşısı olması (çocukluk döneminde herkese yapılıyor) gerekmektedir. Alkol tüketimi tamamen kesilmelidir. Karaciğerde herhangi bir rahatsızlık olduğundan şüphelenilirse veya yukarıdaki belirtilerden birkaçı görülürse direk doktora (gastroenteroloji uzmanı) gidilmelidir. Karaciğer fibrozis tespit edildikten sonra erken tedaviyle ve yaşam tarzında değişikler yapılarak siroza dönüşmesi engellenebilmektedir.

Karaciğer Fibrozis Tedavisi

Hastalık teşhis edildikten sonra ilk olarak hastalığın asıl kaynağı tespit edilerek ona yönelik tedavi uygulanmaktadır. Hastalık çeşitli farklı hastalıklardan kaynaklanıyorsa ona yönelik ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Alkol ve zararlı madde bağımlılığından kaynaklanıyorsa kesinlikle acilen bırakılmalıdır. Hastalığın kaynağı çözüldükten sonra sağlıklı yaşamaya özen göstererek siroza dönüşmesi engellenmeye çalışılır. Hastalık siroza dönüşürse maalesef şuan sirozun ilaç tedavisi bulunmamaktadır ve organ nakli yapılması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2017