Karaciğer Enzimleri, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Enzimleri, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
337 okunma
Karaciğer Enzimleri, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Enzimleri

Karaciğer enzimleri, sağlıklı bir karaciğerden bahsedebilmek için önem taşımaktadır. Hamilelik dönemlerinde hormonal dengelere bağlı olarak yükselmesi normal kabul edilen karaciğer enzimi değerleri, diğer zamanlarda, karaciğerde bir sıkıntı olduğunun belirtisi olabilmektedir.

Karaciğer enzimlerinin normalden yüksek çıkması

Karaciğer enzimlerinin normal değerlerden yüksek çıkması, önem derecesi ve ilerlemişlik seviyesi değişebilen hastalıkların olduğunu göstermektedir. Karaciğer enzimleri, karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için düzenli olması gereken temel değerlerdir. Bu enzimlerin yükselmesi, karaciğerin aşırı performans tüketmesine sebep olan bir hastalığın oluştuğuna işarettir.

Karaciğer enzimlerinin yüksek çıkmasının nedenleri

Çeşitli karaciğer hastalıklarının varlığı, enzim değerlerini yükselten sebeplerdir. Bu sebepler şunlardır:

 -Karaciğer iltihaplanması: Karaciğer iltihaplanması, yayıldığı dönemlerde, karaciğerin görevini yerine getirebilmesi için daha fazla güç harcamasına sebep olmaktadır. Bu durum ise, enzim değerlerinin yükselmesine sebep olmaktadır.

-Karaciğer yağlanması: Karaciğer yağlanmasının en temel sebebi, alkol bağımlılığıdır. Karaciğerin giderek yağlanması ise, karaciğerin fonksiyonlarını gerektiği gibi yerine getirmesine engel olan bir durum olduğu için enzim değerlerinin yükselmesine sebep olmaktadır.

-Kişinin vücut yapısına ve karaciğerin boyutuna göre referans aralıkları değişen enzimler, belirli koşullara göre değerlendirilmektedir.

-Normal koşulara göre alt sınırı, 5 ile 40 arasında belirlenen enzimlerin normal seviyesi ise, 7-56 arasında belirlenmiştir. Bu sınırların üzerinde ölçülen enzim değerleri, yüksek olarak kabul edilmekte ve sebebi araştırılmaktadır.

-Karaciğer enzimleri, karaciğer yetmezliği ve kanseri gibi durumlarda da yüksek çıkmaktadır.

Karaciğer enzimlerinin yüksek olması ne gibi belirtiler gösterir?

Karaciğer enzimlerin yüksek olması, sabit belirtiler göstermemektedir. Enzim yüksekliğinin sebebi kişiden kişiye farklılık göstereceği için, belirtileri de farklı olabilmektedir. Enzim yüksekliği, karın ağrısı, mide bulantısı, gözlerde ve ciltte sararma, halsizlik ve yorgunluk gibi değişkenlik gösteren belirtiler verebilir.

Karaciğer enzim yüksekliğinin tedavisi nasıl yapılır?

Karaciğerin düzenli çalışmasında belirli bir sınırı bulunması açısından önemli olan enzimlerin, normal çalışma değerleri vardır. Bu değerlerin üzerindeki her rakam, karaciğerde bir rahatsızlık olduğunun göstergesidir. Enzim yüksekliğinin tedavi edilebilmesi için altta yatan sağlık sorununun doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü enzim yüksekliği, tek başına bir hastalık değildir. Mutlaka farklı bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Tedavi için de, bu sebebin belirlenmesi gerekmektedir. Karaciğer enzim yüksekliği, fonksiyon testi ile basitçe ölçülebilir. Eğer, enzim yüksekliğine yönelik bir teşhis koyulmuşsa, yüksek değerlere sebep olan hastalığın belirlenmesi için farklı testler de yapılır.

Karaciğer enzimlerini normalinin üstünde yükselten etmenlerin ne olduğu belirlendikten sonra, uygun görülen teknikle tedaviye başlanır. Enzim yüksekliğinin nedeni belirlendikten sonra, doğru teknikle bu değerlerin normale döndürülmesi basit bir işlemdir. Hayati organlardan birisi olan karaciğerdeki rahatsızlıklara bağlı olarak yükselen enzim değerlerinin normal seyrine dönmesi için, beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Protein ağırlıklı beslenme, karaciğer hastalıklarının görülme riskini arttırmaktadır. Karaciğerin düzenli bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için, beslenmede denge sağlanmalı, alkol alışkanlığı terkedilmeli ve doktorun verdiği ilaçlar varsa, gereken dozda ve zamanında alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2018