Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşer?

Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşer? için yorumlar kapalı
151 okunma
Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşer?

Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşer

Karaciğer enzim yüksekliği, herhangi bir karaciğer hastalığı durumunda ortaya çıkmaktadır. Karaciğer enzim değerleri, tıbbi müdahale ve beslenme ile günlük aktivitelerde düzenleme yaparak düşürülebilir. Tedavi edilmediği takdirde, karaciğerde hasara neden olan enzim yüksekliği, yerinde müdahale ile kontrol altına alınmalıdır.

Karaciğer enzim yüksekliği nasıl teşhis edilir?

Enzim değerlerinin düzeyini belirlemek için, fonksiyon testleri yapılır. Karaciğer enzimlerinin, normal değerlerin çok fazla üzerinde çıkması durumunda enzim yüksekliğinden bahsedilebilir.

Enzim yüksekliği belirtileri

Enzim yüksekliği belirtileri, kişilere göre farklılık gösteririr. Kişinin bünyesi, kilosu ve var olan başka hastalıklarına göre belirtiler çeşitlenebilir. Karaciğerin sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirdiğinin göstergesi olan enzim değerleri yükselirse, karaciğerde anormal bir durum var demektir. Tedavisi gecikirse, karaciğerde ciddi hasar oluşur. Zamanında müdahale edilmeyen enzim yüksekliği karaciğerde ciddi sıkıntılara yol açtığı için, önemli boyutlardaki hastalıkların da sebebi olmaktadır. Kana karışan enzimlerdeki sızmanın devam etmesi, karaciğerin bulunduğu bölgede ağrı, grip gibi kış hastalıklarına benzer kronik belirtiler, mide bulantısı, halsizlik, çarpıntı ve sıkışma gibi belirtiler gösterir.

Enzim yüksekliği nasıl düşürülür?

   Yapılan fonksiyon testleri ile, teşhis edilen ve derecesi belirlenen enzim yüksekliği, ilaçlarla kontrol altına alınır. Enzim değerlerinin normal düzeylerine döndürülmesi için tıbbi müdahale haricinde uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır:

– Enzim değerlerini düşürmek ve dengede tutmak için, öncelikle sağlıklı beslenilmelidir. Hayvansal yağlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı, zeytinyağı ağırlıklı beslenilmelidir. Kırmızı et, aşırı şekilde tüketilmemelidir.

-Hazır ve dondurulmuş gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu gıdalar, hem karaciğer hem de diğer organlar için tehdit oluşturmaktadır.

-Süt ve süt ürünleri, az yağlı olanlardan tercih edilmelidir.

-Bol bol balık tüketilmelidir. Mümkünse her hafta bir kez de olsa balık yenilmesi, karaciğer hastalıklarını ve bu hastalıklara bağlı olarak enzim değerlerinin yükselmesini engeller.

-Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Özellikle alkol, karaciğer hastalıklarının öncelikli sebeplerindendir.

-Düzenli olarak fiziksel aktiviteler yapılmalıdır. Vücudu fazla yormadan yapılacak aktiviteler, karaciğer sağlığının korunmasında etkilidir.

Bu noktalara dikkat edildiği takdirde, tıbbi müdahaleye bile gerek kalmadan karaciğer enzim değerleri kontrol altında tutulabilir. Sadece enzim değeri yüksekliği değil, çeşitli karaciğer hastalıkları, yaşam tarzında yapılacak bu değişikliklerle daha kolay tedavi edilebilir veya hastalıkların oluşması önlenebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2017