Karaciğer Dostu Besinler Nelerdir?

Karaciğer Dostu Besinler Nelerdir? için yorumlar kapalı
252 okunma
Karaciğer Dostu Besinler Nelerdir?

Karaciğer, vücutta önemli bir göreve sahip olan en büyük organdır. Vücuda giren besinlerden ve alkol, sigara gibi zararlı maddelerden en çok zarar gören organ da karaciğerdir. Özellikle alkolden fazlasıyla etkilenen, alkol nedeni ile hücrelerin yenilenememesi ve buna bağlı olarak toksinlerden arınamayan ve sıvı dengesini sağlayamayan karaciğer, işlevselliğini yitirdiğinde ölüme bile yol açan sonuçlar doğurmaktadır.

Fakat tüm bu olumsuzluklara karşılık karaciğeri korumak da mümkündür. En başta alkolden uzak durmak karaciğer için büyük bir artıdır. Vücudun besin sindirimindeki evresini gerçekleştiren karaciğer, hücresel döngüyü sağlar ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sadece alkolden uzak durmak tabii ki yeterli değildir. Karaciğer dostu besinler tüketerek de bu önemli organı korumak mümkündür.

Karaciğer Dostu Besinler

Vücudumuzu koruyabilmek ve sağlıklı yaşamak adına doğada binlerce çeşit bitki ve besin maddesi bulunmaktadır. Bunların arasında bazıları karaciğere oldukça iyi gelmektedir. Hem karaciğerinde sorun yaşayanlar için hem de herhangi bir sağlık sorunu yaşamak istemeyenler için ideal olan bu besin ögeleri oldukça faydalıdır. Karaciğer dostu besinler ise şöyledir;

  • Meryemana dikeni: Hamile bayanların kullanmasının sakıncalı olduğu bu bitki Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış olup, alkolün neden olduğu akut rahatsızlıklarda arındırıcı tedavi unsuru olarak görülmüştür. Güçlü bir detoks etkisine sahip olan bu bitki toksinlerin atılmasında birebirdir.
  • Enginar: Bu bitkinin yaprakları demlenerek çay formunda tüketilebileceği gibi yemeği de yenilebilir. Kalp – damar hastalıklarına iyi gelen enginar ayrıca safra üretimini arttırarak bağırsaktaki sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur.
  • Biberiye: Antik Yunan döneminde bile faydaları keşfedilmiş olan bu bitki sindirimi kolaylaştırır. Karaciğerin yenilenmesinde üyük rol oynayan biberiye yorgunluk giderici olarak da tüketilebilir.
  • Şahtere otu: Eczanelerde ilaç olarak da bulunabilen bir bitkidir. İdrar söktürücü özelliği bulunup toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Vücuttaki besin ögelerinin emilimini sağlayan karaciğer için yenilen her sebze ve meyve önemlidir. Toksinlerin arındırıldığı ve vücuttan atılma evresine girilen son nokta olan karaciğerde, hücrelerin sağlıklı kalabilmesi ve vücudun sıvı dengesini sağlayabilmesi için beslenme biçimine dikkat edilmelidir. Karaciğer rahatsızlıkları tek başına seyir etmez ve farklı hastalıkların yan etkisi gibi düşünülebilir. Bu yüzden her türlü hastalığa karşı vücudu korumak gerekir

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2018