Karaciğer Büyümesi Tedavisi Nelerdir?

Karaciğer Büyümesi Tedavisi Nelerdir? için yorumlar kapalı
88 okunma
Karaciğer Büyümesi Tedavisi Nelerdir?

Karaciğer Büyümesi Tedavisi Nelerdir?

Karaciğer vücudun ebat olarak en büyük ve aynı zamanda çok önemli organlarından biridir. Metabolizmanın beyni olarak tanımlanabilecek bu organın pek çok görevi vardır. İşlevinde ve yapısında bozulmalar olduğu zaman kişiye pek çok sorun ve rahatsızlık gözükmesi oldukça muhtemeldir. Karaciğer büyümesi de gözlemlenen sorunlardan biridir.

Diğer karaciğer hastalıklarına göre tedavisi daha kolay denebilir. Lakin böyle olması göz ardı edilmesi demek değildir. Oldukça önemli ve riskler barındıran bir durumdur. Tıpta karaciğer büyümesi hepatomegali olarak adlandırılmaktadır. Karaciğer büyümesinin birçok nedeni vardır lakin bazı kişilerde sebebi teşhis edilemeyebilir.

Karaciğer büyümesi tedavisi nelerdir den önce belirtilerinden bahsetmek gerekirse; Karaciğer Büyümesinde Belirtiler Karaciğerde az bir büyüme durumunda belirtiler olmayabilir. Eğer karaciğerse aşırı bir büyüme olursa öncelikle sürekli gözüken bir şişlik hissi gözlemlenir. Bundan sebeple de karın bölgesinde rahatsızlıklar baş gösterirler. Sarılık, kronik gelişme gösteren yorgunluk hissi, güçsüzlük hissi, mide bulantıları, ani kilo kayıpları gibi belirtilerde gözlemlenen durumlardandır. Bunlar dışında pek çok etken de karaciğer büyümesine sebep olur. Alkol de başlıca olanlardır. Bunun dışında kan yollarında tıkanmalar, kanser, yağlanmalar karaciğer büyümesine yol açabilir.

Karaciğer Büyümesi Tedavisi

Bu konuya detaylı değinmek gerekirse: Tedavi için öncelikle teşhis konulmalıdır. Alkol kaynaklı karaciğer büyümesi var ise ilk olarak alkol alımı bırakılmalıdır. Aksi halde ölümcül dahi olabilir. Hepatit kaynaklı ise ilaç tedavisi ile engellenebilir. Alkol kullanmayan lakin obezite olan kişilerde düzenli olarak kilo vermeleri gerekir. Diyabeti olan hastaların kan şekeri ve kolestrolleri kontrol altında tutulmalıdır. Kanser ile bağıntılı bir durum ise kemoterapi uygulanmaktadır. Hastanın, hastalıktan önce kullandığı ilaçlar var ise tetikleyici olup olmadığı incelenir. Bu bitkisel ilaçlar içinde geçerlidir. Sigaradan uzak durulmalıdır çünkü sigarada tetikleyici olabilir. Kimyasal madenlerden temastan kaçınılmalıdır. Kontrollü şekilde karaciğer normal haline getirilebilir veya büyümesi durdurulabilir.

Karaciğer vücut dışından ele gelemeyen bir organ olduğu için doğru teşhisi ancak doktor yapabilir. Tedavisi yapılmadığı takdirde ölüme kadar pek çok sorun ve sona sebep olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2017