Karaciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
135 okunma
Karaciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer Biyopsisi

Karaciğer biyopsisi, karaciğer hastalıklarının tanısının kesin olarak koyulabilmesi için kullanılan bir tekniktir. Karaciğerden parça alınarak, patolojik inceleme sonrasında, hastalığın türü ve ilerlemişliği hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlayan biyopsi, 1-2 saniye kadar süren kısa bir işlemdir.

Karaciğer biyopsisi nasıl yapılır?

Karaciğer biyopsisi, diğer tüm tahlillere nazaran daha kesin sonuç vermektedir. Hastalığın sebebi ve evresi hakkında bilgi sahibi olunarak gereken tedaviye başlanmasını sağlayan karaciğer biyopsisi, kapsamlı incelemeye dayalı bir yöntemdir. Öncelikle, biyopsi için, gerekli hazırlıklar tamamlanır. Günümüzde, biyopsinin ultrason kontrolü eşliğinde yapılması, işlemin daha kısa ve ağrısız şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Ultrason ile karaciğer bölgesi incelenip belirlendikten sonra, uygulamaya geçilir. Görünütleme sayesinde, iğnenin gireceği nokta daha kolay belirlenir. Sonrasında, iğneyle girilecek kısma, anestezi uygulanır. Özel uçlu iğnelerle belirlenen bölgeden girilerek parça alınır. Bölgenin uyuşturulmasıyla, parça alınmasının toplamı 3-4 dakikayı geçmemektedir. Alınan parça, ayrıntılı inceleme için patolojiye gönderilir.

Karaciğer biyopsisi tehlikeli midir?

Karaciğer biyopsisi, sağlık açısından tehlikesi bulunan bir uygulama değildir. Ancak, hijyenik olmayan ortamlarda bilinçsiz olarak yapıldığında, bazı komplikasyonlara sebep olabilir. Bunu önlemek için, alanında uzman bir hekime gidilmelidir. Günümüzde, ultrason gibi görüntüleme tekniği ve daha birçok farklı tekniğin kullanılıyor olması, biyopsi sırasında hastanın duyduğu acıyı hafifletmektedir.

Karaciğer biyopsisi sonrası

Biyopsi uygulanan bölge, bir gün kadar hafif ağrı yapabilir. Bunun için doktorlar, ağrı kesici ilaçlar önerir. Biyopsi sonrası, hasta bir süre, kendini fazla yormamalıdır. Biyopsinin, hastanın yemesi, içmesi ve günlük aktivitelerini yerine getirmesini engelleyici herhangi bir olumsuz tarafı bulunmamaktadır. Sadece ilk 24 saatlik süreçte, ağır hareketlerden kaçınılmalı ve bol bol dinlenilmelidir.

Karaciğer biyopsisinin avantajları nedir?

-Biyopsi, hastalığın teşhisi için kesin sonuç veren en etkili yöntemdir.

-Fazla ağrılı veya sıkıntı veren bir yöntem değildir. Sadece iğneyle girilecek bölgenin uyuşturulması da bir avantajdır.

-Çok kısa sürmektedir. Bölgenin görüntülenmesi, iğne girecek noktanın belirlenmesi ve uyuşturularak girilip parça alınması toplamda 15 dakika kadar sürmektedir.

-Parça alınan bölge aynı zamanda ultrasonla görüntüme tekniğiyle beraber yapıldığı için, iğnenin diğer organlara zarar verme ihtimali yoktur.

-Biyopsi sonrası hastanın günlük yaşamına hemen dönebilmesi, karaciğer hastalıklarının teşhisinde bu yöntemin sıklıkla kullanılmasının sebeplerindendir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2017