Karaciğer Ağrısı Nasıl Olur?

Karaciğer Ağrısı Nasıl Olur? için yorumlar kapalı
452 okunma
Karaciğer Ağrısı Nasıl Olur?

Karaciğer, fonksiyonları açısından vücudumuzda önemli görevlere sahip temel organlardan birisidir. Kanı temizleyerek vücudun yenilenmesini sağlamak gibi görevi bulunan karaciğerde meydana gelebilecek herhangi bir hastalık, şişme ve ağrıya sebep olabilir.

Karaciğer ağrısının sebepleri

-Karaciğer büyümesi

-Karaciğer iltihaplanması

-Karaciğer enfeksiyonları

-Karaciğer yetmezliği ve yaralanmaları gibi durumlarda, karaciğer ağrısı oluşabilir. Karaciğer ağrısı, nefes alırken batma ve sıkışma gibi nefes problemlerini  beraberinde getirir. Hatta bu ağrılar, şiddetinden dolayı omzu ve sırtı da etkilemektedir. Ağrıların dinmesi için, karaciğer hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü tedavi edilmeyen karaciğer hastalıklarının sebep olduğu ağrının şiddeti giderek artacağı gibi bu ağrı, zamanla diğer organlara da yayılacaktır.

Karaciğer ağrısı nasıl olur?

Omuz ve sırt bölgesinde geçmeyen ağrı yaşayanlar, ağrının sebebini öğrenmek için karaciğer ağrısı nasıl olur? diye merak etmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı zamanla yıpranan karaciğerin sebep olduğu ağrılar, oldukça rahatsız edici boyuttadır. Hastalık tedavi edilmediğinde ağrı, gittikçe dayanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Giderek vücuttaki diğer organları da etkileyen karaciğer ağrısı, ilk başta omzu bölgesi ve sırta vurmaktadır.

Karaciğer ağrısını diğer ağrı türlerinden ayırt etmek oldukça kolaydır. Karaciğer hastalıkları kaynaklı ağrılar, tedavi edilmediğinde giderek şiddetlenen ve yayılan türdedir. Hastalığın ilk aşamasında, kişiye fazla rahatsızlık vermeyen ağrı, hastalığın yayılmasına bağlı olarak, sürekli çoğalmakta ve diğer organları da etkilemektedir.

 Karaciğer ağrısının tedavisi, sebep olan hastalığın tedavisiyle mümkündür. Ağrı şikayetiyle doktora başvuran kişiyi, öncelikle detaylı muayeneden geçiren doktorlar, ağrının sebebini belirlemektedir. Karaciğer hastalığının türüne ve ilerlemişliğine göre gereken tedavinin gerçekleştirilmesiyle, ağrı da sonlandırılmış olur.

Karaciğer ağrıları her zaman ciddi bir sorundan kaynaklanmayabilir. Bazen gelip geçici bir nedenden kaynaklanabilen karaciğer ağrısının nedeninin belirlenmesi için bir uzmana görünmek şarttır. Ağrının ayırt edilebilmesi için oluştuğu bölgeye dikkat edilmesi gerekir. Karaciğer kaynaklı ağrılar daha çok karnın sağ üst tarafında hissedilir. İlk başlarda yanma ve batma hissi veren ağrılar, eğer ciddi bir sebepten kaynaklanmaktaysa, şiddetini giderek arttırmaktadır. Gereken müdahale yapılmadığı takdirde ise, dayanılmaz boyuta ulaşabileceği gibi, vücudun çeşitli bölgelerine de yayılmaktadır. Ağrının sebebinin belirlenmesi ve tedavisi için muayene gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2018