Kanseri haber veren belirtiler

yorumsuz
418 okunma
Kanseri haber veren belirtiler

“Kanser”, belirtileri ile ilgili bilinçli olunması ve erken dönemde teşhis edilebilmesi yardımıyla son zamanlarda artık tedavi edilebilen bir hastalık…

Kanserden korunmak ve sıhhatli bir hayat sürebilmek için ise, vücutta meydana gelebilecek küçük değişiklikleri önemsemekle mümkündür…

Karında şişlik 2 haftadan uzun sürüyorsa;
Sürekli devam eden, karında iki hafta ve ya daha uzun devam eden şişlik ciddiye alınmalıdır. Karında şişlik yada genişleme, yumurtalık kanserinin erken ve bazen de tek belirtisi olabilmektedir. Karında şişlik, hem erkek aynı zamanda bayanlarda sık sık görülen yaşam kaybı riski yüksek olan kolorektal başka bir deyişle kolon ve rektum kanserlerinin belirtisi de olabilmektedir.

Az miktar yemek sonrası sindirim zorluğu varsa;
Az miktarda yenen bir yemek sonrası dahi tokluk hissetmek yumurtalık, pankreas ya da mide kanseri belirtisi olabilmektedir. Pankreas kanseri, en zor tedavi edilen ve mümkün olan en erken evrede belirlemesi gereken bir türdür. Hem erkek hem de bayanlarda görülen pankreas kanserinin diğer sık rastlanan belirtileri ise; istem dışı kilo kaybı, iştah kaybı, sarı renk gözler ve/veya cilt (sarılık) ve iri, solgun, kaygan ve yüzen dışkıdır.

Sık idrara çıkılıyor ve dışkılama alışkanlıkları değişiyorsa;
Sık idrara çıkma ya da sık sık idrara çıkma isteği olmasına rağmen idrara çıkamama, mesane kanserinin sinsi belirtilerindendir. Daha çok ileri yaştaki erkekleri etkileyen bu hastalıkta, kırmızımsı sarı ya da koyu kırmızı idrar görülür. Sık Sık idrara çıkma isteği, yumurtalık kanserinin de göze çarpan belirtilerinden biridir. Dışkılama alışkanlıklarında birkaç günden uzun süren değişim (kabızlık, ishal v.s.) ya da dışkılama duygusu, dışkılama sonrasında rahatlayamama benzeri bulgular de kolorektal kanserlerin göstergesi olabilmektedir.

Memede ele gelen kitle ve farklılıklar görülüyorsa;
Memede kitle, meme kanserinin en sık sık rastlanan belirtilerinden biri olmasına rağmen daha göze çarpan bulguları de mevcuttur. Memenin hepsi ya da bir bölümünde şişlik, memenin derisinde kızarıklık ya da renk değişikliği, nadir görülen fakat epeyce agresif olan ve yaşam kaybı riski taşıyan inflamatuvar (iltihaplı) meme kanseri bulguları olabilmektedir. Bu bulgular yalnızca bayanlar için değil, erkekler içinde meme kanserinde dikkat edilmesi gereken belirtilerdir.

İstem dışı kilo kaybediliyorsa;
Kilo kaybı irade dışında gerçekleşirse, kanserin habercisi olabilmektedir. Açıklanamayan kilo kaybı; pankreas, mide, akciğer ve zaman zamanca da böbrek kanserlerinde sıkça rastlanan bir belirtidir. İstem dışı kilo kaybı, bireyin iştahı yerinde olmasına ve iyi beslenmesine nazaran kilo kaybı yaşamasıdır. Buna ek olarak, bazı kişilerde mide bulantısı, istifra (kusma) ve halsizlik bulguları de görülebilir.

Ses kısıklığı uzunca sürüyorsa;
Ses kısıklığı; soğuk algınlığı, alerji ya da basit bir ses hastalığı olarak değerlendirilebilir. Fakat süren ses kısıklığına dikkat edilmesi gerekir. Sigara kullanan bireylerin, süren ses kısıklığında doktoruna müracaat etmesi olası gırtlak ya da akciğer kanserinin daha erken teşhis edilmesine ve daha etkili bir tedaviye imkan olanağı sağlar. Bununla birlikte, ses kısıklığı, mide, özofajeal ya da tiroid kanseri belirtileri olarak da görülebilir.

Tırnakların üstünde çizgilenmeler varsa;
Ayak ya da el tırnaklarınızda görülen koyu renk çizgiler, endişelenecek bir vaziyet olduğu manasına gelmeyebileceği gibi en çok yaşam kaybı riski taşıyan kanser türlerinden biri olan cilt kanserinin (melanom) belirtisi de olabilmektedir. Bu belirtilerin göz ardı edilmemesi gerekir. Bunun yanında deri tüberkülozu, kronik yaralar, yara izleri, bir takım kanserojen madde içeren kimyasallar ve risk taşıyan benlerin (rengi ve biçimi farklı, büyük benler) cilt kanserinde etken rol oynayabileceği de unutulmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın