Kanserden Korunmanın Yolları

yorumsuz
261 okunma
Kanserden Korunmanın Yolları

Çağımızın baş tehlikesi kanser… Her geçtiğimiz gün gittikçe artan kanser vakalarına karşın ne türlü bir tedbir almalıyız sorusunun yanıtıyla alakalı işte o bilgiler.

Günlük hayatımızda ismini sıkça duyduğumuz bir tanım olarak karşımıza çıkıyor. Kanserin şimdilerde bu kadar kendinden söz ettirmesiyle beraber bundan korunmak isteyen bireyler de ne yapılması gerektiğine ilişkin bilgilere erişmek istiyor. Kanserden korunmak amaçlı ne yapılmasına gerektiğine dair bütün mühim ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Kanserden korunmak amaçlı siz kıymetli okuyucularımız amaçlı sıraladığımız altın kurallar açıklayalım.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN!

SİGARA VE TÜTÜNDEN UZAK DURMAK
İlk olarak tütün ve sigara ürünlerinden uzak durun; Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı mühim kanser olaylarının meydana gelmesinde etkin rol oynamaktadır. Bu sebeple sigara ve tütün ürünlerini bilhassa tüketmemeniz ve şüphesiz uzak durmanız gerekiyor.

Sigaranın içerisindeki birbirinden farklı zarar veren kimyasallar sebebiyle, kanserden ölümlerin yüzde 30’u, akciğer kanseri olaylarının % 87’i sigara sebebinden meydana gelmektedir. Bununla birlikte sigara; ağız, gırtlak, karaciğer, yemek borusu, pankreas, böbrek, mide, idrar kesesi kanserine de yol açmaktadır.

STRESLE BAŞA ÇIKMAK
Kanserin oluşumunda stres etkeni bir takım kanser türlerinde epeyce tetikleyici olabilmektedir. Bu sebeple stresten olabildiğince uzak bir hayat sürülmelidir. Kanserin oluşumunu dolaylı olarak etkileyeceğinden stresi azaltmak ya da yok etmek adına farklı yollar uygulanmalı, gerekirse bu konuyla alakalı destek alınmalıdır.

SAĞLIKLI BESLENİN
Kanserden korunmak amaçlı sağlıklı beslenmenin yeri ayrıdır. Yağ oranı düşük gıdalar tüketmek ve şeker miktarını dengelemek başlıca yapılması gerekenler içerisindedir. Bununla beraber, kanser riskini artıran gıdalardan uzak durmak ve kanserle savaşan gıdalar tüketmek son derece mühimdir. Tuz tüketiminde de temkinli davranılması gerekir, gün içerisinde 2-3 gramdan fazla tuz tüketmemek gerekir. Son olarak gün içerisinde 2-2,5 litre su içilmesi ihmal edilmemesi gerekli olan konular içerisindedir.

EGZERSİZ YAPMAK
Kanserden korunmak için gündelik yapacağınız egzersizler sizin için epeyce yararlı olacaktır. Günde en az 30 dk egzersiz yapmak dahi bağırsak, meme, rahim ve prostat kanserinin daha az görülmesini sağlayacaktır. Bu sebeple egzersizi yaşamınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

ALKOL TÜKETİMİNDEN UZAK DURMAK
Alkol kullanan kişilerde ağız, gırtlak, boğaz, yemek borusu, kalın bağırsak, karaciğer, pankreas ve meme kanserinin meydana gelme riski artmaktadır. Bu sebeple kanserden korunmak amaçlı içki tüketiminden mümkün olduğunca uzak durun.

KİLO DENGESİNİ KORUMAK
Kanserden korunmak isteyen bireyler için bir diğer altın kural yediklerimize ve içtiklerimize dikkat edip kilo dengesini korur. Fazla kilolar başta meme kanseri olmak üzere; pankreas, kalın bağırsak, rahim, böbrek, yemek borusu, prostat ve yumurtalık kanseri ile çok yakın ilişkilidir.
Kilo vermek ile kanser birbiriyle doğru orantılıdır, bu doğrultuda kilolardan kurtulmak kanser riskini giderek azaltmaktadır.

RADYASYONDAN UZAK DURUN
Radyasyona maruz kalmak kanseri tetikleyen ve oluşumunu destekleyen en mühim etmenler içerisindedir. Güneş ışığına yani ultraviyole B ışınlarına uzunca süre maruz kalmak deri kanserine yol açmaktadır. Uzunca süre solaryuma girmek de kanser riskini artırmaktadır. Yaz aylarında 11.00- 16.00 saatleri arasında direk güneş ışığından uzak kalınmalı ve koruma amaçlı kremler kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın