Kanserde Kan Değerleri

Kanserde Kan Değerleri için yorumlar kapalı
1.076 okunma
Kanserde Kan Değerleri

Kanserde Kan Değerleri

Rutin muayenelerde doktorlar, hastaların rahatsızlıklarını tam olarak belirleyebilmek için bazı tahliller isterler. Tam  kan sayımı testi, doktorların, tanı koymak amaçlı en sık istediği testlerdendir. Kan tahlili, doktorun hastayı muayene etmesiyle beraber, hastalıkların tanısını koymaya yardımcı olur. Son zamanların yaygın olarak görülen hastalıklarından birisi olan kanser, bazı kan tahlilleriyle teşhis edilebilmektedir. Kansere kaşı önlem alınması veya olası bir hastalığın erken teşhis edilip tedavisine başlanması için, düzenli periyodlarla kan tahlili yaptırmak gerekmektedir.

Çağımızın önemli hastalıklarından birisi olan kanser, vücudun herhangi bir bölümünde oluşabilmekte, oluştuğu bölgenin adıyla anılmakta ve tedavi edilmediğinde diğer doku ve organları da etkisi altına almaktadır.

Kanser, kan testi başta olmak üzere birçok testle belirlenebilmektedir. Kanserde kan değerleri, hastalığın tanısını koymak için doktora ipucu verecek şekilde değişmektedir. Hemogram, sedimantasyon, ferritin, crp, wbc ve albumin gibi değerler, olası bir kanser durumunda, normal değerlerin altına düşer veya üstüne çıkar. Rutin bir kan sayımı testi ile kesin olarak kanser teşhisi koyulamasa da, kanserin dolaylı bulguları değerlendirilerek daha ileri testler yapılması için uyarı verebilir. Özellikle kansızlık için istenen hemogram testinde, kanser hastası olan kişiye, değerlerin anormalliğine göre bir tanı koyulabilir. Ancak, kan testindeki değerler, sadece kanser değil, iltihaplı hastalıklar, kemik hastalıkları ve pıhtılaşma gibi hastalıkların belirlenmesinde de etkilidir.

Bu nedenle, kan testinde anormal çıkan değerleri değerlendiren ve kanser şüphesi olan hekim, hastaya kesin tanı koymak için daha farklı testler ister. Kanserde kan değerleri, referans aralıklarının kat kat üstünde veya altında çıkabilir. Ancak yine de bu anormallikler, kanser için kesin tanı koyulabilecek nitelikte değildir. Kanseri düşündüren durumlar, daha farklı testlerle değerlendirilmelidir.

Basit kan testinde, kanserin dolaylı bulgularına rastlanabilir. Özellikle, vücutta iltihaplanmanın olup olmadığını, varsa da şiddetini gösteren crp, kanser durumunda yükselmektedir. Crp’nin normal değerlerin üzerinde çıkması durumunda kanser tehlikesi değerlendirilmelidir. Kanser, kanda kendini direk göstermese de, hastalık hakkında teşhis koymak için yeterli belirtiler verebilir. Alanında uzman bir doktor, kan değerlerindeki değişmenin şiddetine bağlı olarak, kanser riskini anlayarak daha farklı testler ister ve doğru teşhis koyar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Kasım 2017