Kanserde 3. Evre Nedir?

Kanserde 3. Evre Nedir? için yorumlar kapalı
384 okunma
Kanserde 3. Evre Nedir?

Kanserde 3. Evre

Kanser vücuttaki hücrelerin kontrol dışı çoğalması ve dağılmasına denir. Kanser hücresi yeni hücre oluşturur ve normal hücreye yer bırakmaz. Vücudun normal çalışmasını engeller.

Kanser evresi; kanserin büyüklüğü ve yayılmasına denir. Bazı kanser türleri hızlı bir şekilde artar. Bazıları ise yavaş yavaş kendisini yeniler. Kanser evresi arttıkça hastalığın ciddiyeti artar. Kanser ilk evrede ise erken teşhis sayesinde tedavi olumlu sonuçlanmaktadır. Ancak daha ileri evrelerde ise hastayı zorlu bir mücadele beklemektedir. Kanserin türü ve evresi hastanın iyileşmesi ve yaşamasında büyük rol oynar.  Bu nedenle kanser evresinin bilinmesi tanı ve tedavide ciddi önem taşır.

Kanser evreleri

1.evre (erken evre kanser) : Hastalık erken teşhis edilmiştir. Bölgeseldir ve sadece belli bir bölgede bulunmaktadır. Bulunduğu bölgede kalmıştır. Lenf bezlerine veya vücuda dağılmamıştır. Kanser hücrelerinin sağlıklı gibi görünüp genlerin yayılması engellenir. Bu evrede hastalar ameliyatla iyileşmeleri mümkündür. Normal yaşantılarına devam etmektedirler.

2.evre: Kanserin ilerlemeye başlamış halidir. Kanserli hücrenin lenf düğümlerine yaklaşmaya başlamıştır. Ancak vücuda yayılmaya başlamamıştır. Genlerin kanser hücresine dönüşmeye başladığını ifade eder. Bu evrede ameliyatla iyileşmesi mümkündür.

3. evre: Hastalığın daha fazla ilerlediğine işarettir. Kanserli hücrenin lenf düğümlerine (lenf bezlerine) çok yaklaşması anlamına gelmektedir. Kanserin veya tümörün daha derinleştiğini ve büyüdüğünü göstermektedir. Yakınındaki dokuya zarar vermeye başlamıştır. Kanser hücrelerindeki birçok gen sağlıklı ve çok az sağlıklı görünerek kanserin ilerlemesine yol açar. Hücre lenf düğümlerine yaklaşmıştır veya yayılmıştır. Ancak vücudun diğer organlarına yayılmamıştır. Fakat organlara sıçraması muhtemel bir durumdur. Ameliyat ve ilaç tedavisiyle birlikte kanser hücresinin alınması gerekmektedir. Bu evrenin ileri evreye geçmemesi için önemli adımlar atılmaktadır.

4.evre(metastatik): Kanserin tüm hücre ve organlara yayılması demektir. Kanserin en ileri seviyesidir. Hücre doku ve organlara ciddi zarar vermektedir. Kanserli kişilerin kan, idrar ve organlara çok fazla maddeler karışmıştır. Vücuttaki organlara bulaşmaya başlamıştır. Bu evrede hastanın iyileşme ve hastalıktan kurtulma şansı çok düşüktür. Kemoterapi, radyoterapi…  vb tedavi yöntemleri hastaya sunularak rahat ve konforlu yaşam sürmesine yönlendirilir. Ancak bu evrede hastanın yaşama ömrü çok kısadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Kasım 2017