Kanser Türleri Nelerdir?

Kanser Türleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
970 okunma
Kanser Türleri Nelerdir?

Kanser Türleri

Akciğer Kanseri

Vücuda oksijen alınması ve yaşamsal faaliyetler sırasında ortaya çıkan karbondioksitin vücuttan atılmasını sağlayan akciğerlerdeki doku ve hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla akciğer kanseri ortaya çıkar. Akciğer kanseri, hayati tehlikelere ve ölümlere en fazla neden olan kanser türü olarak bilinir. Erkeklerde, sigara içenlerde ve 55 yaş üstü kişilerde görülme oranı daha fazladır. Bu kanser türü bazen hiç belirti vermeden ilerlemektedir. Hastaların neredeyse dörtte biri hiç bir belirti yaşamamaktadır. Çoğu kişi, başka bir hastalıktan dolayı akciğer röntgeni çektirdiklerinde akciğer kanseri olduğunu öğrenmektedir.

En çok ortaya çıkan belirtileri ise; inatçı öksürükler, göğüs ağrısı, nefes darlığı, hırıltı, ateş, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, kanlı balgam, omuz ve kol ağrısı, sırt ağrısı, yüz ve boyunda şişmedir. Akciğer kanseri tedavisinde hastalığın tipine ve evresine göre cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi ya da fotodinamik tedavi uygulanabilir.

Bağırsak Kanseri

Sindirim sisteminin en son kısmında yer alan kalın bağırsakta, kanserli hücrelerin büyümesiyle meydana gelen kanser türüne bağırsak kanseri denir. Bağırsak Kanseri ülkemizde en sık görülen ilk beş kanser türü arasında yer almaktadır. Bu kanser, bağırsakta yer alan hücrelerde başlar. Kanserli hücre sayısı arttıkça, kanser bağırsağın etrafına yayılır. Erken tanı konulursa kanser hücreleri sadece bağırsak içi ile sınırlı olarak tespit edilebilir. Eğer geç fark edilirse kanser lenf bezlerine, oradan da diğer organlara yayılabilir. Çoğunlukla 50 yaş üzeri kişilerde, sağlıksız beslenenlerde, aşırı kilolularda ve sigara kullananlarda görülür. Bağırsak kanseri olan kişilerde, sürekli ishal ya da kabızlık, anüsten kan gelmesi, büyük abdestte yumurta akı görünümlü salgı görülebilir.

Bunun yanında; ağrılı dışkılama, demir eksikliğine bağlı anemi, kilo kaybı, halsizlik, bağırsakların yeterince boşalmaması hissi gibi belirtilere de sık rastlanır. Bağırsak kanseri erken teşhis edilirse ameliyat gerekmeyebilir. Kolonoskopi yöntemi ile bağırsaklardan alınan polipler incelenir ve erken evrede yakalanırsa kansere dönüşmeden tedavi edilebilir. İleri evre kanserde ise cerrahi yöntem kullanılarak tümörlü bölge ameliyat ile çıkarılır.

Cilt Kanseri

Cilt dokusunda oluşan kanserli hücrelerin neden olduğu kanser türüne cilt kanseri denir. Cilt kanserinin melanom, bazal hücreli ve skuamöz hücreli olarak üç çeşidi vardır. Melanom cilt kanseri çok az görülür ama en tehlikeli olanıdır çünkü diğer organlara da sıçrar. Ciltte, koyu renkli, düzensiz lezyonlar şeklinde ortaya çıkar ve süratle büyür. Bazal hücreli kanser, en sık görülen cilt kanseri çeşididir. Ciltte, kahverengi ya da kırmızı leke şeklinde ortaya çıkar. Tedavi başarı oranı yüksektir. Skuamözhücreli kanser ciltte, kabuklu yumru ya da pul pul kırmızı leke şeklinde ortaya çıkar. Erken teşhis edilmesi durumunda tedavi edilebilir. Tedavi edilmezse, cildin alt tabakalarına yayılarak kalıcı hasarlara neden olabilir. Güneş ışığına maruz kalmak, sık sık solaryuma girmek ve vücuttaki benler cilt kanserinin başlıca nedenlerindendir.

Belirtileri ise; ciltte iyileşmeyen yaralar, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı, ben yüzeyinin değişmesi, benlerde kanama şeklinde sıralanabilir. Tedavisinde cerrahi yöntem uygulanarak, kanserli dokunun ciltten herhangi bir kalıntı bırakılmadan çıkarılması sağlanır. Cilt kanserinde tedavi başarı oranı yüksektir.

Gırtlak Kanseri

Ses telleri üzerinde veya o bölgeye çok yakın dokularda ortaya çıkan kanser türüne gırtlak kanseri denir. Uzun yıllar boyunca ve çok miktarda sigara kullananlarda, ailesinde gırtlak kanseri olanlarda, sağlıksız beslenen kişilerde ya da iş ortamlarında zehirli maddelere maruz kalanlarda görülme olasılığı yüksektir.

Belirtileri; iyileşmeyen ve uzun süren boğaz iltihapları, geçmeyen öksürükler, yutkunurken ağrı, nefes alma güçlüğü, ani kilo kaybı şeklinde sıralanabilir. Tedavisine, kanserin aşamasına, tümörün büyüklüğüne, hastanın yaşı ve genel sağlık durumuna göre karar verilir. İlk evrelerde radyoterapi yeterlidir ancak ilerleyen evrelerde radyoterapiyle birlikte kemoterapide kullanılır.

Kan Kanseri

Kemik iliğinde üretilen kan hücrelerinin kontrol dışı büyümesiyle ortaya çıkan kanser türüne kan kanseri denir. Kan kanseri, kanser türleri arasında en çok görülenidir ve çocuklarda yetişkinlere oranla daha çok görülmektedir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar; radyasyona maruz kalmak, zararlı kimyasallara maruz kalmak, daha önceden kemoterapi tedavisi görmüş olmak, genetik sorunlar ve bazı kan hastalıklarıdır.

Kan kanserinin başlıca belirtileri ise; lenf bezlerinde şişme, ateş ve gece terlemeleri, halsizlik, bitkinlik, kolay yaralanmalar ve morarmalar, nedensiz ve aşırı kilo kaybı, iştahsızlık, ciltte solgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi şeklinde sıralanabilir. Tedavi sürecinde, hastanın durumu, kanserin türü ve evresine bağlı olarak kemoterapi, radyoterapi, kan nakli yöntemlerinden biri ya da birkaçı kullanılabilir.

Meme Kanseri

Meme dokusundaki süt kanalını oluşturan süt yapıcı hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla ortaya çıkan kanser türüne meme kanseri denir. Meme kanseri, kadınlarda en çok görülen kanser çeşididir. 50 yaş üstü kadınlarda ve ailede birinci derece akrabalarda meme kanseri olması durumunda, kişinin meme kanserine yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Belirtileri; memede elle hissedilebilen genellikle ağrısız, sert şişlikler, memenin şeklinde ve boyutunda gözle görülebilen farklılıklar, memede kızarıklık, morluk, içeri çöküntü gibi durumlar, meme başında renk değişikliği, kabuklanma, çatlaklar ve yaralar, memeden kanlı ya da kansız alıntı gelmesi şeklinde sıralanabilir. Meme kanserinden korunmak için, kendi kendine meme kontrolleri yapılmalı, yıllık mamografi çektirilmeli ve yıllık doktor muayenesine gidilmelidir. Erken teşhis edilen meme kanseri meme kaybı olmadan, gelişmiş tekniklerle tümöre direk müdahale ederek tedavi edilebilir. İleri evre meme kanseri, memenin cerrahi ile alınmasıyla tedavi edilebilir.

Mide Kanseri

Çeşitli nedenlerden dolayı mide mukozasında kötü huylu tümörlerin gelişmesiyle ortaya çıkan kanser türüne mide kanseri denir. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık rastlanan mide kanseri, çocukluktan itibaren sağlıksız beslenme, sigara ve alkol tüketimi, midede oluşan enfeksiyonlar ve genetik faktörler gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Belirtileri arasında; karın ağrısı, bulantı, kusma, yemek yedikten sonra şişkinlik, hazımsızlık, aşırı kilo kaybı, geğirme görülebilir. Erken evrelerde teşhis edilmesi durumunda cerrahi operasyon ile tümörlü bölge alınır. İleri evrelerde, kanser başka bölgelere de sıçramışsa kemoterapi ve diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Prostat Kanseri

Prostat, idrar torbasının hemen altında bulunan bir salgı bezidir ve erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat bezindeki hücrelerin kontrol dışı büyümesiyle prostat kanseri ortaya çıkar. Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser çeşididir. Nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu gözlemlenmiştir. 55 yaş üstü ve genellikle siyahi erkeklerde daha çok görülmektedir.

Belirtileri arasında; idrar yapma güçlüğü, idrar akış kuvvetinin azalması, meniden ya da idrardan kan gelmesi, kasık bölgelerinde ağrı, sertleşme bozuklukları sayılabilir. Erken teşhis edilen prostat kanserinde hemen tedavi yerine takip tercih edilir. İleri evrelerinde ise cerrahi en yaygın kullanılan yöntemlerdendir.

Rahim Kanseri

Rahmin iç tabakasındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan kanser türüne rahim kanseri denir. Şişmanlık, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, östörojen hormonu kullanımı, meme kanseri tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, erken menopoza girme, doğum yapmamış olma gibi durumlar rahim kanseri için risk faktörleridir. Hastalığın ilk evresinde, menopoz sonrası kanamalar ve menopoz öncesi uzun süreli, aşırı ve düzensiz adet kanamaları gibi belirtiler ortaya çıkar. İlerleyen evrelerde ise, karında şişlik ve dışkılamada zorlanma belirtileri görülebilir. Tedavisinde en çok cerrahi yöntem ve radyoterapi uygulanmaktadır. Bu kanser türünde kemoterapi çok tercih edilmemektedir.

Tiroid Kanseri

Tiroid bezinde bulunan hücrelerin kansere dönüşmesiyle ortaya çıkan kanser türüne tiroid kanseri denir. Tiroid kanseri genellikle, boyunda bir kitle veya tiroid bezinde bir nodül olarak ortaya çıkar. Bu kanser türü kadınlarda ve guatr hastalığı olanlarda daha çok görülmektedir. Tiroid kanseri genellikle hiç bir belirti göstermez. Hastaların bazılarında lenf bezleri büyümesi ve boyunda kitle oluşumu olabilir. Çok az bir kısmında ise, boğazda ağrı, nefes alma güçlüğü, ses kısılması, yutkunma güçlüğü gibi belirtiler görülebilir. Tedavisinde hastalığın evresine göre, cerrahi yöntem, hormon tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi, radyoterapi, kemoterapi yöntemlerinden bazıları kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2017