Kanser Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kanser Tedavisinde Kullanılan İlaçlar için yorumlar kapalı
254 okunma
Kanser Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kanser Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kanser tanısı kesinleşen kişilerin tedavi planı onkologlar tarafından, gerekli durumlarda da cerrahi ve radyasyon onkolojisinin uzmanları tarafından görüş alınarak yapılır. Hastaya uygun tedavinin yapılabilmesi için, oluşan kanser tipinin vücuttaki yaygınlığı araştırılır. Bu amaçla tomografi ve ultrasonografi ile hastalığın bölgeye ne kadar yayıldığına bakılır. Tedavilerde kullanılan ilaçlar genelde hastanın durumuna ve kanserin tipine göre değişkenlik gösterir. Uygulanan tedaviye hastalığın verdiği cevaba karşı başka ilaçlarla ve bunlara ek olarak cerrahi operasyon ve ışın ile tedaviye devam edilir.

Kanser İlaç İsimleri

UFT Kapsül; standart olarak günde 300-600 mg olarak oral yoldan 2-3’e bölünmüş dozlar şeklinde kullanılır. Doz günde 600 mg geçmemek şartı ile hastanın toleransına göre arttırılabilir veya azaltılabilir.

MEGACE tablet; genellikle meme kanserinde kullanılır. Günde 160 mg olarak tek veya bölünmüş dozlar halinde kullanılır. Endometriyum kanserinde günde 40 ile 320 mg olarak tek veya bölünmüş dozlarda kullanılır. İlacın etkisini tam olarak görmek için en az 2 ay sürekli kullanılmalıdır. İlerlemiş meme kanseri ve endometriyum kanserlerinin tedavisinde endikedir.

EPIRUBICIN flakon; erişkinler için 60-90 mg doz önerilmektedir. İlaç 3-5 dakikalık sürede enjekte edilmeli ve 21 günde bir tekrar edilmelidir. Kemik iliğinde fonksiyon bozukluğu olanlarda düşük doz uygulanması önerilir.

ETHYOL IV flakon; erişkinlerde kullanım dozu günde bir defa 910 mg’dır. Kemoterapiden 30 dakika önce uygulanır. Uygulama esnasında kan basıncı denetlenmelidir. Kan basıncı düştüğünde uygulama durdurulmalı, kan basıncı 5 dakika içerisine normale dönerse ilaç tekrar uygulanmalıdır.

ENBREL flakon; romatoid artrit, psoriatik artrit ve ankilozan spondilit tedavisinde kullanılmalı ve uzman bir doktor tarafından takip edilmelidir. 25 mg’lık Enbrel flakonlar enjeksiyon içerisinde 1 ml su içinde eritilmelidir. Yetişkinlerde haftada iki defa uygulanır.

ELOXATİN IV flakon; yalnızca yetişkinlerde kullanılır. Her iki haftada bir 85 mg dozlar halinde kullanılmalıdır. Hastanın toleransına göre verilen dozlarda ayarlama yapılabilir. Okzaliplatin %5’lik glikoz çözeltisi içerisinde 250-500 ml dozlar halinde 2 ila 6 saatlik bir sürede uygulanır.

BLEOLEM ampul; haftada 1-2 kez 10 ila 20 mg’lık dozlarda uygulanır. Toplam doz miktarı 300 mg’dır. 400 mg dozdan fazla kullanılmasında dikkatli olunmalıdır. Deri kanseri, akciğer kanseri, baş ve boyun bölgesi kanserleri ve uterus serviksi kanserlerinde kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2017