Kanser Hastalarında Saç Dökülmesi (Alopesi)

Kanser Hastalarında Saç Dökülmesi (Alopesi) için yorumlar kapalı
160 okunma
Kanser Hastalarında Saç Dökülmesi (Alopesi)

Kanser Hastalarında Saç Dökülmesi

Kanser hastalarında saç dökülmesi yani diğer adıyla alopesi, genellikle hastalık tedavisinde uygulanan yöntemler neticesinde görülmektedir. Kemoterapi, radyoterapi, kök hücre tedavisi gibi tedavi şekilleri yan etkileri sebebiyle saç dökülmesine yol açabilir. Bu tedavi şekilleri saç büyümesine yardımcı olan hücrelere zarar vermekte ve dökülmeye neden olmaktadır.

Saç dökülmesi yaygın olarak baş, kollar, bacaklar, kasık kısmı ve koltuk altı olmak üzere vücutta her alanda ortaya çıkmaktadır. Dökülme yavaş yavaş ya da bölgesel olabileceği gibi birden de olabilir. Bunun haricinde dökülme sonunda ince telli kıllar daha sert bir yapıya dönüşebilir. Tedavi sürecinde görülen dökülme genellikle geçicidir. Saç dökülmesi yaşandığında bir süre sonra saçlar tekrar uzar ancak ince telli olabilir.

Kanser Ve Saç Dökülmesi

Saç dökülmesine temel sebep kemoterapi olarak görülse de bunun yanı sıra kullanılan bazı ilaçlar da dökülmeye yol açmaktadır. Dökülmenin ne zaman görüleceği tedaviye göre değişmektedir. Bazı hastalarda saçlar ilk birkaç hafta içerisinde dökülürken bazılarında ise daha uzun sürmektedir. Ne kadar saç döküleceği hastalar arası değişkenlik göstermektedir. Bunun üzerindeki en büyük etken alınan ilaç miktarıdır. İlacın damar ya da cilt yoluyla veya ağızdan alınması da saç dökülmesinin miktarını etkilemektedir.

Kemoterapi tedavisinin bitmesinden sonraki bir iki aylık süreçte saçlar tekrar çıkmaya başlamaktadır. Tamamen uzaması ve eski görünümüne kavuşması altı ay ile bir yıl arasında değişmektedir. Bazı hastalarda yeni çıkan saçların rengi eski renkten farklı olabilir. Ayrıca saçlar daha ince telli de çıkabilir.

Saç Dökülmesi

Kanser tedavisinde saç dökülmesini azaltmak için çeşitli önlemler alınabilir. Buna göre tedaviden önce saçlar kısa kestirilmelidir. Böylelikle dökülme daha az ve saçlar daha sağlıklı olmaktadır. Saç derisinin kurumasını ve kaşınmasını önlemek amacıyla sert şampuanlar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bunun yerine kimyasal madde içermeyen besleyici şampuanlar tercih edilmeli ve saçlar yumuşak havlu ile kurulanmalıdır. Saçları sürekli taramak dökülmeyi hızlandıracağından dolayı saçlar sürekli taranmamalıdır. Taramak için kullanılacak saç fırçası mutlaka yumuşak olmalıdır. Saç döküldüğünde bu görüntüden rahatsız olmamak için peruk kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2017