Kanser hastaları nasıl beslenmeli?

yorumsuz
186 okunma
Kanser hastaları nasıl beslenmeli?

Kanser hastaları nasıl beslenmeli

Kanser tedavisinde beslenmenin ehemmiyeti çok büyük zira doğru beslenme, tedavi esnasında vücudu kuvvetli kılmanın olmazsa olmazlarından biri. İşte bu aşamada hasta olanların dikkat etmesi gerekli olan noktalar…

Tedavi yan etkilerinin sebep olduğu problemlere karşın taktikler

İştahsızlık ve kilo kaybı;
Kanserli bireylerde sık sık karşılaşılan bir meseledir. Bu sebeple, iştahlıyken öğüne proteinli besinlerle başlayın. Büyük öğünleri gerçekten çok aç hissettiğinizde tüketin. Yediklerinizin, yeterliliği ve kalitesini yönetebilmek adına bir beslenme uzmanıyla görüşün.

Bulantı ve kusma;
KEMOTERAPİ yan tesiri olarak kusma ve bulantı görülebilir. Bu benzeri vaziyetlerde az ve sık beslenin. Kusma ataklarıın ardından kızılcık, erik benzeri komposto veya kemik suyuna çorba tüketin.

Yorgunluk;
Kanser hastalarının en sık sık içinde bulunduğu sorunlardandır. Enerji düşmesinin en sık sık rastlanan sebebi yetersiz sıvı alımıdır. Su, açık çay, komposto, besleyici duru çorbalar hastaya olumlu tesir yapar.

Kabızlık ve ishal;
İshal, kanser tedavisi sebebiyle edinilen kemoterapi ilaçlarından ya da karın, pelvis bölgesine tatbik edilen radyoterapiden kaynaklanabilir. İshale karşı su, yoğurt ve ayran tüketerek sıvı alın. Muz, elma püresi, pirinç lapası, şeftali, patates ve beyaz ekmeğe tost benzeri besinler tüketin. İshale aynı biçimde hastalığa ilişkili kabızlık da görülebilir. Kabızlığa karşı da sıvı alımını artırmalısınız. Bu sırada ılık limonlu su, kefir, taneli erik kompostosu, su, ayran ve kafeinsiz çayları tercih edilmelidir.

Korunma yolları;
Bitki ve sebzelere renk, aroma ve lezzet verici fitokimyasallar, bağışıklık sistemini destekleyerek kansere sebep olan DNA hasarını önler. Fitokimyasallar hem de antioksidan maddelerdir; antioksidanlar ise bedende her gün meydana gelen sayısız oksidatif hasardan hücreleri korumaktadır. Bunun için beslenme programında kuruyemişler, tam tahıllar, yağlı tohumlar ve mevsimine uyumlu sebze ve meyvelerin bulunması mühimdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın