Kanser Genetik midir?

Kanser Genetik midir? için yorumlar kapalı
591 okunma
Kanser Genetik midir?

Kanser Genetik midir?

Kanser, günümüzde farklı türleriyle en çok görülen hastalıklardan birisidir. Genç yaşlı, kadın erkek herkeste görülebilen kanser, değişik türleriyle etki alanını sürekli genişletmektedir. Farklı kanser türleri, değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıksa da, bazı kanserlerde genetik yatkınlık büyük önem taşımaktadır.

Kanser Genetik Bir Hastalık mıdır?

Kanserin genetik olup olmadığına dair birçok klinik araştırma yapılmıştır. Sonuçta, bazı kanser türlerinin genetik faktörlerle açıklanması mümkün değilken, bazı kanser türlerinin de genetik yatkınlığa bağlı olarak oluşabileceği belirlenmiştir.

Ailesinde kanserden vefat etmiş olanların aklına ilk olarak, ben de kanser olacak mıyım? sorusu gelmektedir. Aslında, kanser türlerinin çoğu, genetik faktörlere bağlı olarak oluşmamaktadır. Çünkü, kanserin genel olarak sebebi, hücrelerde görülen değişimdir. Çevresel faktörler, zararlı kimyasallara sıkça maruz kalma, düzensiz ve sağlıksız beslenme gibi sebepler, vücudun herhangi bir bölümünde, sağlıklı hücrelerin kötü huylu hücrelere dönüşmesine(mutasyon) sebep olarak kanser oluşumunu tetiklemektedir. Kanser türlerinin çok azında genetik yatkınlıktan bahsedilebilir. Yumurtalık, prostat ve meme kanseri, aşırı duyarlı genlere sahip olanlarda, aile üyeleri arasında geçiş sağlayabilir. Ancak yine de, genetik yatkınlık tek başına kanser sebebi değildir. Tam anlamıyla kanser oluşabilmesi için mutasyon gereklidir. Mutasyon, kanser oluşumu için gereken kötü hücre birikiminin gerçekleşerek değişime uğramasıdır. Bu nedenle birçok kanser türü, yetişkinlerde, çocuklara nazaran daha sık görülmektedir.

Kanserin en sık karşılaşılan nedenleri, genetik faktörlerden daha çok, kötü beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol kullanımı, çevresel faktörler, hava kirliliği ve zararlı kimyasallar olarak gösterilmektedir. Kansere zemin hazırlayan en önemli etmen kişinin yaşam tarzıdır. Son zamanlarda, hazır ve dondurulmuş gıdalarla beslenme sıklığının artması ile hareketsiz yaşam tarzı, hücrelerin mutasyona uğramasına sebep olmaktadır.

Kanser, genetik olmadığı gibi, oluşumu önlenebilecek bir hastalıktır. Dünya genelinde en çok ölüme sebep olan hastalıklar arasında yer alan kanser, kişilerin yaşam tarzını düzene sokmasıyla önlenebilir. Beslenme, kanserden korunmak için en önemli etkendir. Sağlıklı yiyeceklerle beslenmek, kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve günlük hafif hareketlerle spor yapmak, kanserden büyük oranda korunmayı sağlar. Yaşam tarzı, kanserin en önemli sebebidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2017