Kandaki İltihap, Belirtileri ve Tedavisi

Kandaki İltihap, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
205 okunma
Kandaki İltihap, Belirtileri ve Tedavisi

Kandaki İltihap

Kanda iltihap rahatsızlığını yaşayanların ne gibi sorunlarla karşılaşacağını merak ediyorsanız ve bunun nedenleri üzerinde bazı araştırmalar yapıyorsanız, işte sizlere bazı bilgileri aktarmak üzere bu yazımızı hazırlamış bulunuyoruz. Böylece kandaki iltihabın nasıl belli olabileceğini ve nasıl tedavi edileceğini de öğrenmiş olacaksınız.

Kanda iltihabın teşhis edilmesi için kan ve idrar tahlili yapılması yeterli olacaktır. Bu sayede mikrobun teşhis edilmesinde CRP yüksekliğini görmek yetmektedir. Böylece doku veya organların iltihaplı olduğu açık bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Kandaki İltihap Belirtileri nelerdir?

Ağrılarla, kızarıklıklarla, fonksiyonlarda kayıplarla veya şişmelerle kendisini belli edebilmektedir. Ayrıca kan zehirlenmesi şeklinde ortaya çıkarsa, ateşin yükselmesi de buna eşlik edecektir. Nabız artışlarının görülmesi ve soluğun hızlı alınıp verilmesi de kanda iltihap belirtilerini işaret edebilmektedir.

Eğer kan zehirlenmesi nedeniyle organ yetmezliği görülürse, bu durumda farklı belirtiler de ortaya çıkabilecektir. İdrarın azalması, bilincin farklılaşması, kan değerlerinde düşüklüklerin görülmesi, nefes almakta zorluk yaşamak, kalp atışlarının değişmesi ve şiddetli ağrı yaşanması da bunu işaret edebilmektedir. Eğer böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız, hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kandaki iltihap nedenleri nelerdir?

Çeşitli virüs, bakteri veya parazitlerin neden olduğu rahatsızlıklardan birisidir. İltihaplı bağırsak rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar, bağışıklık sistemini çökerten rahatsızlıklar, çölyak hastalıkları veya tüberküloz etkisiyle görülebilmektedir. Bunların dışında bağ dokularda meydana gelen olumsuzlukların, kalp hastalıklarının veya kanserin de bunu artırabileceğini unutmamak gerekmektedir.

Kandaki iltihabın tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekmektedir. Fiziksel muayene ile birlikte bazı testler neticesinde değerlendirmeler yapılmalıdır. Böylece şikayetlerinize göre devam edecek olan bir sürecin takip edilmesi sağlanacaktır.

İlaçla tedavi yönteminde iltihap gidericiler önerilebilecektir. Bunun yanında ağrı kesici kullanımı veya kortizol kullanımı da kanda iltihabın giderilmesinde etkili olacaktır.

Bunların dışında bitkisel tedavi ile doktor kontrolünde iyileşmek istediğinizde, güçlü iltihap sökücüleri deneyebilirsiniz. Sindirim kanalında tüm sorunları gideren zencefilin, iltihaplı hastalıklara iyi gelen zerdeçalın ve şeytan pencesi gibi bitkilerin iltihapları kısa sürede giderebileceği de görülecektir.

Sizler de tehlikeli sonuçlara neden olan bu hastalığın tedavisinde gerekli adımların atılmasını sağlamak amacıyla uzman doktorlardan görüşleri alabilirsiniz. Her türlü teşhis ve tanı yöntemlerini denemenizin ardından, sizler için faydalı olacak sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Sepsis veya diğer nedenlerden kaynaklanan kanda iltihap için hangi ilaçların veya yöntemin faydalı olacağı konusunda bu sayede fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca tüm hastalıklarda olduğu gibi kendi başınıza kesinlikle ilaç kullanmamanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2017