Kan Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Kan Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
221 okunma
Kan Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Kan Zehirlenmesi

Tıp dilinde “Sepsis” olarak bilinen kan zehirlenmesi, bağışıklık sisteminin vücutta bulunan herhangi bir enfeksiyona karşı vermiş olduğu normal tepki sonucunda oluşur.

Bazı durumlarda, bağışıklık sisteminin vücutta vermiş olduğu savaş sırasında ortaya çıkan birtakım kimyasallar kana karışarak vücutta zincirleme bir reaksiyon başlatır ve vücuda zarar vererek hayatı tehdit edecek boyutlara kadar ulaşır. Bu durum, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde septik şoka ve ölüme neden olabilir. Halk arasındaki tabirle ”kan zehirlenmesi”, her 100 kişiden 35 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan çok tehlikeli bir hastalıktır. Genellikle teşhisi zor olan ve bir o kadar da erken teşhis gerektiren bu hastalık, yapılacak olan kan testlerinin incelenmesi ve zarar gören organların muayenesi sonucu anlaşılır.

Kan Zehirlenmesi Belirtileri

Kan zehirlenmesi teşhisi konulabilmesi için, vücutta enfeksiyona bağlı bir hastalık olması ve bunun yanı sıra aşağıdaki diğer belirtilerden bazılarının olması gerekir.

  • Kalp atış hızının dakikada 90’ın üzerinde olması,
  • Vücutta sıvı artışının olması,
  • Vücutta sık sık titremeler ve üşüme belirtileri görülmesi,
  • Ateşin 38 derecenin üzerine çıkması,
  • Diyabetik bir rahatsızlık olmamasına rağmen kan şekerinin yüksek olması,
  • Solunum hızının artması,
  • Düşük tansiyon,
  • Yapılan kan testlerinde, kandaki akyuvar seviyesinin ya çok yükselmesi ya da çok düşmesi,

gibi belirtiler görülmektedir.

Kan Zehirlenmesi Kimlerde Görülür ve Sebepleri Nelerdir?

Sepsis genellikle, yaşlılarda, bebeklerde, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, yoğun bakımda yatan ve ciddi yanık tedavisi gören hastalarda görülür. Vücutta virüs, mantar ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar kan zehirlenmesi hastalığına sebep olur. Ayrıca, zatürre, karın içindeki enfeksiyonlar ve kandaki enfeksiyonlarda da sepsis görülür. Kan zehirlenmesi teşhisi kolay olmayan bir hastalıktır. Yapılacak olan kan testleri, balgam ve yara kültür, ultrason, MR, röntgen ve idrar tahlili gibi yöntemlerle kan zehirlenmesi teşhisi konulabilir.

Kan Zehirlenmesi Tedavisi

Kan, insan vücudundaki tüm organlarla birebir temas halinde olduğundan, kan zehirlenmesi hastalığına müdahalede geç kalınırsa, organ yetmezliğine varacak kadar çok ağır hasarlar meydana gelebilir.

Gelişen tıp sonucu bu hastalığın tedavisinde de belirli yöntemler uygulanmaktadır. Öncelikle hastaya erken teşhis konulması ve tedaviye öyle başlanması gerekir. Genellikle hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde takip altında tutulan hastalarda tedaviye öncelikle antibiyotik ile başlanır. Tedaviye önce geniş etkili antibiyotiklerle damar yolundan başlanır ve enfeksiyonun nedeni tespit edildikten sonra uygun antibiyotik tedavisine geçilir. Ayrıca tansiyon dengeleyici ilaçlar, kortizon ve insülin gibi hormonlar kullanılır. Sürekli gözetim altında tutulan hastalara, vücutlarında eksilen her türlü madde tamamlanır ve hayati organlar sürekli takip altında tutulur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2017