Kan Şekeri, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
202 okunma
Kan Şekeri, Belirtileri ve Tedavisi

Kan Şekeri

Tıptaki adı hipoglisemi olan ve düşük kan şekeri anlamına gelen bu rahatsızlığın nedenlerini, belirtilerini, nelere yol açacağını ve tedavisini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kan şekerinin 50 mg/dL’nin altına inmesiyle birlikte görülen bir durumdur. Normal seviyeleri 60 mg/dL civarında olan bir değerdir. Kalp ve beyin gibi yaşamsal olayların gerçekleştiği önemli organlardaki tek enerji kaynağının şeker olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle de şeker düşmeleri halinde bu organların çalışması etkilenecektir. Kan şekerinin uzun süre düşük olmasının tehlikeli yönleri bulunmaktadır.

Diyabetlilerde kan şekeri düşer mi?

  • Her şeker hastası olan kişide kan şekeri düşmese de, bazen ilaçların hatalı ve yanlış kullanımı neticesinde bedenin bu etkiyi vermekte olduğu görülmektedir. Bedensel faaliyetlerde dengenin bozulmasına yol açan ve kan şekerini düşüren diğer bir neden ise yemek öğünlerinin düzensiz şekilde karşılanmasıdır.
  • Eğer şekere yönelik olarak ilaç veya insülin kulanıyorsanız, bu durumlarda dikkatli olmanız gerekmektedir. Tam dozunda almadığınızda kan şekeriniz düşebilir. Ara öğütleri atlamanız neticesinde de hipoglisemi şikayetleri ortaya çıkacaktır.
  • Çok fazla yürüyen kişilerde, alışveriş yaparak yük taşıyanlarda, uzun yol boyunca otomobil kullananlarda ve ev temizliğini düzensiz bir şekilde yapanlarda kan şekerleri düşebilir. Bu durumda yiyecekleri ekstradan yemeğe özen göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız.
  • Eğer kullandığınız başka ilaçlar varsa, bunların da yan etkisi neticesinde kan şekerinin düşeceğini söyleyebiliriz. Böyle bir durumdan şüphelenmeniz halinde hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kan şekeri düşüklüğünün belirtileri nelerdir?

Ani bir şekilde terleme geliyorsa, eller titriyorsa, dalgınlık yaşanıyorsa, bulantılar varsa, açlık hissi geçmiyorsa, fenalık hissi geliyorsa ve iç titremesi yaşanıyorsa, bu durumda hipoglisemi şikayetinden yakınabilirsiniz.

Renginizin solması, terlemeniz, nefes almakta zorlanmanız da bunlar arasındadır. Hafif şekilde yaşanan baş ağrılarının, sersemlik hissinin ve dikkati bir türlü toparlayamayışınızın nedenlerinden birisi hipoglisemi olabilir. Bazen konuşurken anlamsız bir şekilde takılmanız ve şaşkınlık hissetmeniz de bunu işaret edebilir. Böyle bir durumda uzman doktorlara görünmeli ve mutlaka teşhis edilmesini sağlamalısınız.

Hipoglisemiden nasıl korunmak gerekir?

Gerekli tedavilerin yapılmasının ardından yeniden yaşamamak için bazı önlemleri almanız gerekmektedir. Hekimlerin kontrolünde ilaçları kullanmalı ve kendi kafanıza göre bırakmamalısınız. Şeker düşürücü olan ilaçları aynı saatlerde almalı ve düzenli olarak yemeklerinizi tüketmelisiniz. Kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürmeli ve böylece yiyeceklerin ve ilaçların ardından ne duruma geleceğini görmelisiniz. Ek yiyecekleri yanınızda mutlaka bulundurmalı ve yürüyüş, spor gibi aktivitelerden sonra bunları tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın