Kan Kanserinin Zararları Nelerdir?

yorumsuz
209 okunma
Kan Kanserinin Zararları Nelerdir?

Kan Kanserinin Zararları

Kan kanseri hastası olan kişilerde vücudun verdiği bazı tepkiler olacaktır. Bunlar hastalarda kan kanserinin zararları olarak incelenecektir. Bizler de bu süreçte nelerin sizleri bekleyeceğini de hangi zararları görme ihtimaliniz olduğunu, bu durumlarda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini de aktarmak istiyoruz. Kan kanserinin vücutta açtığı zararları bilmeniz, süreci daha bilinçli atlatmanız açısından faydanıza olacaktır. Bu nedenle kan kanserinin belirtileri, nedenleri ve tedavinin yanı sıra zararlarıyla ilgili de bilgi sahibi olmanız son derece önemlidir.

Kan kanserinin zararları nasıl ortaya çıkar?

Boyunlarda ve koltuk altı bölgelerindeki lenflerin şişmesi bu zararlar arasında yer almaktadır. Eğer ateşlenmeler ve gece terlemeleri varsa, halsizlik ve güçsüzlük yaşanıyorsa, karın bölgesinde rahatsızlık ve şişlik hissi varsa, bunlar da zararları arasında yer alabilmektedir. Sebepsiz bir şekilde kilo kaybedilecektir ve bunu takip edecek olan iştahsızlık olayları da gözlemlenecektir. Kemiklerde veya eklemlerde görülen ağrılar da bunu işaret edebilmektedir. Eğer teniniz solgunsa, nefes darlığı yaşıyorsanız ve kalbinizde çarpıntı varsa, bu durumda hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekecektir. Göz ağrıları ve görme sorunları ile birlikte erkeklerde testislerin şişmesi de bu zararlar arasında yer almaktadır.

Kan kanseri nasıl zararlara yol açar?

Yukarıda saydığımız zararlara yol açmakta olan kan kanserindeki temel nedenlerden birisi radyasyona uzun süre maruz kalmaktır. Bunun dışında bazı kimyasallara maruz kalmak da aynı etkiyi yatmaktadır. Diğer kanser türlerinde tedavi görmüş olmak, genetik sorunların mevcut olması ve sigara gibi kötü alışkanlıklar da bunu tetiklemektedir. Ayrıca kan hastalıklarının mevcut olmasının da kan kanserinin zararlarına yol açtığı konusunda görüşler bulunmaktadır.

Kan kanserinin zararları nasıl yok edilir?

Bu zararların yok edilmesi için öncelikle hastanın yaşı ve hastalığın evreleri dikkate alınmaktadır. Buna göre kemoterapi ile başlamakta olan tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Bu süreçte ilaçla tedaviye yanıt verip vermeyeceğine dair testler de yapılmaktadır. Kan kanserinin zararlarını yok etmek için ayrıca ışın tedavisine başvurulmaktadır. Hastalığın türlerine göre farklı tedavi yöntemleri, teknolojik ve donanımlı hastaneler ve hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de bu aşamada ciddi bir başarı oranı görülmektedir. Erken teşhis sayesinde daha kısa sürede tedavi edilmesine olanak verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın