Kan Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

yorumsuz
170 okunma
Kan Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Kan Kanserinin Nedenleri

Adını sıkça duyduğunuz amansız hastalıklardan birisi kan kanseridir. Kan hücrelerinin ve akyuvarların normalden daha fazla oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Yüksek değerde olgunlaşmayan malign hücreleri ve kan üretmekte olan ilişkilerin yerini almasıyla kan kanserlerinin oluştuğu görülmektedir.

Kan kanseri olan hastalarda kesikler, yaralanmalar ve incinmeler, en ufak olaylarda dahi görülebilir ve bununla birlikte virüs yoluyla enfeksiyonlar da bir anda artışa geçebilir. Akyuvarlar azaldıkça nefes darlıklarının da arttığı görülür. Bağışık sistemini son derece hızlı zayıflatır ve bu nedenle de haksizlik başta olmak üzere pek çok belirtisi ortaya çıkar.

Şimdi sizlere bu yazımızda kan kanserinin belirtileri ve nedenleri ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalışacağız. Sizler de bu şikayetleri yaşamaya başladığınızda hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekecektir.

Kan Kanserinin belirtileri nelerdir?

İlerlemeye başladığında belirtileri de kendini daha etkili bir şekilde gösterir. Zayıflık, halsizlik, ateş yükselmesi bunların başında gelir. Ayrıca beyin, diş ve diş etlerinde hassasiyetler görülebilir. Böyle durumlarda hemen bir doktora görünmekte fayda olacağını unutmamak gerekir. Çünkü erken teşhis son derece önemli olacaktır.

Kan kanserinin nedenleri nelerdir?

Kan kanserleri akut ve kronik olarak incelenebilmektedir. Akut kanser daha çok çocuklarda, kronik kan kanseri ise yetişkinlerde görülür. Bunun yanı sıra kötü huylu olanları daha hızlı yayılır ve daha ağır etkileri gösterir. Tam olarak nedeni bilinmese de bazı faktörlerin etkili olduğu düşünülür. Bunlar arasında çevre faktörü veya genetik faktörü dikkat çeker. Bazı durumlarda ise radyasyon, petrokimyasal ürünler ve kansere yol açacak olan maddelerin nedenler arasında yer aldığı görülecektir.

Kan kanserinin tedavi yöntemleri nelerdir?

Böyle bir kuşkunuz olduğunda doktorlara görünmeniz gerekmektedir. Kan kanseri hastası olduğu anlaşılan kişilere hematoloji doktorları müdahale etmektedir. Özel oluşturulan ekipler kemoterapi yöntemini uygulayarak tedavilere başlamaktadırlar. Ayrıca enfeksiyon hastalıklarına yakalanmamaları için de gerekli önlemler alınmaktadır. Radyasyon onkolojisi uzmanı tarafından ise radyofrekans yöntemi ile tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Son yıllarda, geçmiş yıllara nazaran kalitesi artırılan bu tedavi yöntemlerinin, kanser tedavisinde iyileşme oranlarını artırdığına şahit olunmaktadır. Biyolojik ilaç tedavisi ile birlikte uygulanarak, hastaların en az etkileneceği tabloların ortaya konması da sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın