Kan Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kan Kanserinin Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
225 okunma
Kan Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kan Kanserinin Belirtileri

Lösemi, kronik ve akut olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. Belirtilerinin seyrinde farklılık gözlenebilir. Akut lösemi söz konusu olduğunda belirtileri oldukça şiddetli yaşanır ve insanlar kusmalara, baş ağrılarına, kas zayıflığına, eklem ağrılarna dayanamaz ve uzman hekime bir hastalık şüphesi ile başvurur.

Kronik lösemi ise herhangi bir belirti göstermeksizin rutin bir kan taraması esnasında tespit edilebilmektedir. Belirtilerinin hafifliği sebebiyle insanlar soğuk algınlığı ve enfeksiyon belirtileri ile karıştırabilir ve geç tanı koyulmasına sebebiyet verebilirler. Genellikle kan kanserinin belirtileri insandan insana çeşidine göre farklılık göstermektedir. Her insanda lösemi hücrelerinin sayısı aynı oranda bulunmadığı gibi vücudun aynı bölgesinde de yoğunluk göstermemektedir. Kişi bünyesine göre kan kanseri belirtilerinin seyrindeki değişimler normaldir.

Kan Kanserinin Sık Görülen Belirtileri

  1. Lenf bezleri şişkinliği kaçınılmaz ele veren bir olaydır. Özellikle kişinin ağrısız gözlemlediği şişlikler kan kanserinin bir belirtisidir.
  2. Gün içinde kişini kendisini gereğinden fazla yorgun ve halsiz hissediyor olması. Yük taşımadığı halde adeta tonlarca yük taşımış gibi dermansızlık.
  3. Geceleri yoğun ateş ve terlemeler.
  4. Vücudun eskisine oranla gittikçe hassaslaşması. Küçük bir darbe ile oluşan büyük morarmalar, yaralar. Diş etlerinin zayıflaması ve kanaması, burun kanamaları, ciltte gözlemlenen kırmızı lekeler.
  5. Löseminin organlara olan etkisi dalak ve karaciğer şişmesidir bu durum ise dışarıdan karın şişliği olarak gözlemlenebilmektedir.
  6. Kişi eskisine oranla daha hızlı kilo kaybetmeye başlar. İştah sebepsizce azalır.
  7. Kemik ağrısı sık sık yaşamaya başlar. Eklem ağrıları uyutmayacak kadar fazla olabilmektedir.
  8. Tende solukluk, nefes daralma durumları ve çarpıntılar yaşanabilir. Sık sık aş dönmelerinin yaşanması muhtemeldir.
  9. Hasta erkek ise testis şişmeleri gözlemlenir.
  10. Gözde rahatsızlıklar otaya çıkabilir. Göz ağrıları yaşanabilir, görme problemleri doğabilir.

Lösemi belirtilerinin enfeksiyon belirtileriyle hemen hemen aynı olduğu gözlendiği için vücut lösemi ile değil enfeksiyon ile karşı karşıya da kalmış olabilir. Her durum göz önünde bulunularak ilgili testlerin detaylıca yapılması, kesin teşhisin detaylı testler sonucu koyulması hastanın tedavisi için oldukça önem taşır. Lösemi ciddi bir hastalıktır ve kan kanserine karşı savaşabilmek için erken ve kesin tanı önemlidir. Yanlış teşhis koyulması hastalığa karşı açılacak savaşın gecikmesine sebep olarak hasta hayatının kaybına neden olunabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2017