Kan Kanserine Hangi Bölüm Bakar?

yorumsuz
5.428 okunma
Kan Kanserine Hangi Bölüm Bakar?

Kan Kanserine Hangi Bölüm Bakar

Kan kanseri, kan hücrelerinin kötü huylu kan hücrelerinin etkin olması sonucu oluşan bir kanser türüdür. Kan hücrelerinin yapısında ciddi hasara neden olan bu hastalık, hayati riski olan ve yaşamsal faaliyetleri olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

Kan kanseri ile ilgili bölüm, iç hastalıklar branşına ait kan hastalıkları ile ilgilenen hematoloji bölümüdür. Kemik iliği ve lenf sistemi gibi kan yapıcı organlarla ilgili hastalıklara bu bölüm bakmaktadır. Kan kanseri süreci de lenf sistemi ve dalak gibi organlara ait hasarlara neden olduğundan hematoloji bölümü teşhisi belirleyen bölümdür. Kanser hastalıkları ile ilgilenen tedavi de takibini yapan bilim dalı da onkolojidir.

Dahiliye (iç hastalıklar) branşında kan hastalıkları bölümü olan hematoloji de görev alan uzman doktorlara hematolog denir.

Hematoloji bölümü, kansızlık, lenfoma, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları ve hemofili gibi kan hastalıkları ile ilgilenmektedir. Kan kanserinin belirtileri bu rahatsızlıklar olduğu için, hematoloji bölümünün teşhisi ile kan kanseri belirlenmiş olur.

Onkoloji bölümünde kanser tedavisi için kemoterapi ve radyo terapi uygulanmaktadır. Antikanser ilaçların kullanımını ve takibini de onkoloji bölümüne ait uzmanlar belirler. Radyoaktif ışınlarla uygulanan radyoterapi ve kimyasal ilaçlarla uygulanan kemoterapide kanserli hücrenin çoğalmasını engellemek ve yok etmek hedeflenir.

Kan kanserinde, kanserli hücrenin yapısı ve kanserin süresine göre çeşitleri, tedavi sürecini ve yöntemini belirleyici unsurlardır.

Tedavi sürecinde bir yandan kanserli hücrenin şiddetini ve hasarını azaltmak hedeflenirken, bir yandan da bağışıklığı destekleyici tedavi uygulanır. Çünkü bu süreçte bağışıklık sisteminde, kansere bağlı olarak bir çöküş meydana gelmektedir.

Kanama ve pıhtılaşma sorunlarını iyileştirici, kansızlık gibi hastalıkları ortadan kaldıran önlemler alınarak, kanserin yol açtığı hasarlar giderilmeye çalışılır. Gün geçtikçe gelişen tıbbi ilaçlar ve cihazlar, kanserli hücrelerin daha kısa sürede yok edilmesini ve kişiye bu süreçte daha az yan etkiye neden olması hedeflenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın