Kan Kanserinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

yorumsuz
176 okunma
Kan Kanserinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan Kanserinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan kanseri, diğer adıyla lösemi, akyuvar kan hücrelerinin sayısındaki aşırı artış ve olgunlaşmayan bu kan hücrelere karşı savunma ve pıhtılaşma mekanizmasının yetersiz kalması ile oluşan bir kanser çeşididir.

Kötü huylu malign kanser hücrelerinin kan yapısına hasar veren hakimiyeti kanserin oluşmasına neden olur. Bu dönemde kanserin ortaya çıkardığı güçsüz bir savunma mekanizması ve pıhtılaşma sorunu yaşamsal faaliyetleri de olumsu etkilemektedir.

Kan kanserinde dikkat edilmesi gerekenler de bu hasarlı kan yapısının belirtileri ve ortaya çıkaracağı hayati riskleri arttırmaktadır.

Savunma mekanizmasının zayıflaması, bitkinlik, yorgunluk ve soğuk algınlığı ile benzer terleme ve iştahsızlık gibi belirtilere yol açar.

Kanın pıhtılaşma sorunu da kesiklerde kanamanın durmaması gibi ciddi sorunlara neden olur.

Kan kanserinde dikkat edilmesi gerekenleri sıralayacak olursak;

Bu dönemdeki kemoterapi tedavisinin de negatif etkileri olacağından, birçok yönden tedavi sürecini destekleyen bir yaşam sürülmelidir.

  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için beslenmeye dikkat edilmelidir. Kanser hücrelerinin çoğalmasını durduran doğal sebzeler ve meyveler tüketilmelidir.
  • Tedavi sürecinde yoğun beslenme gerekliliği, aşırı kiloya neden olmaması için şeker gibi kilo yapıcı besinlerden uzak durmak gerekir.
  • Kan kanserinde pıhtılaşma sorunundan dolayı, herhangi bir sebeple kanamaya yol açacak bir faaliyette bulunamamak çok önemlidir. Herhangi bir darbe veya kesik durumunda kanamanın durmaması, kan kaybı riskine neden olabilir. Böyle bir durumda kanama ile birlikte enfeksiyon riski de baş gösterecektir.
  • Tedavi sürecinin her evresi, büyük bir hassasiyetle takip edilmesi gerektiğinden, tedavi başladıktan bir süre sonra başka bir tedaviye veya tedavi merkezine geçmek, oldukça yanlış bir tercihtir. Tedavinin başladığı merkez neresi ise oradan devam edilmelidir.
  • Vücudun tepkisel fonksiyonlarını olumsuz bir şekilde değiştirecek desteklerden olan vitaminler ve ilaçları aşırı kullanmamak gerekir.
  • Tedavi sürecinde, her aşamanın takip eden doktora bilgilendirmesinin yapılması gerekmektedir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın