Kan Kanseri ve Tedavisi

yorumsuz
178 okunma
Kan Kanseri ve Tedavisi

Kan Kanseri ve Tedavisi

Kan kanseri, kemik iliğini ve kanı etkileyen bir kanser türüdür. Kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücrelerinde, kontrol edilemeyen büyüme görüldüğünde lösemi oluşur. Çocuklarda on kat daha yaygın görülmekte olan lösemi, yetişkinleri de etkileyebilir. Farklı çeşitleri bulunan löseminin en sık görülen belirtileri; ateşlenme ve gece terlemeleri, halsizlik hali, yaralanma ve kanamaların kolay yaşanması, baş bölgesinde ağrı, eklemlerde ve kemiklerde ağrı, lenf bezlerindeki şişmeler olarak görülmektedir.

Kan Kanseri Tedavisi

Kan kanserinin tedavisi, birçok disiplini ilgilendirmektedir. Tam teşekküllü hastanelerde çocuk ve yetişkin hematoloji uzmanlarınca tedavisi gerçekleştirilir. Lösemi tedavisi yapan bir onkoloji merkezinde; kemoterapi uygulaması için donanımlı bir ekip, 24 saat hizmet veren donanımlı bir kan bankası, enfeksiyon hastalıkları uzmanları, gerektiğinde ışın tedavisi vermek amacıyla radyasyon onkolojisi uzmanları ve donanımlı laboratuvar alt yapısı bulunması gerekir.

Lösemi tedaviye cevap veren bir hastalıktır; zamanlarda keşfi gerçekleştirilen pek çok farklı yöntemle tedavilerin başarı oranları günden güne artmaktadır. Yeni kemoterapötik ajanların keşfedilmesi, hedefe uygun moleküler ilaçlar ve biyolojik ilaç tedavilerini günlük kullanımda olması, radyoterapi cihazlarının gelişimi, kemik iliği nakli ile ilişkili gerçekleşen gelişmeler lösemi hastalarının yaşam sürelerinin uzamasında ve bu zor hastalığın tamamen tedavi edilmesinde, çok büyük aşamalar kat edilmesini sağlamıştır.

Kan Kanserinde Kemoterapi Tedavisi
Lösemi tedavisinde ilk tedavi yöntemi; yaklaşık iki sene süren kemoterapi yöntemidir.. Kemoterapi ilaçları tipine, dozuna, uygulama yoluna ve löseminin türüne göre farklılık gösterir. Kemoterapi tedavisi dışında, kemik nakli yapılması bazı lösemi tiplerinin  tedavisinde uygulanan bir diğer yöntemdir.  Ülkemizdeki lösemi tedavilerinde yaşanan başarı oranları, kemoterapi ve kemik iliği nakli yöntemlerinin ikisinde de  dünya standartlarıyla aynıdır.

Kan Kanserinde İlaç Tedavisi
​Kronik miyeloid lösemiler;  iki bin yılından itibaren büyük oranlarda tedavi edilebilmektedir. Hastalık iyi tanındığı için, mekanizmayı bozucu etkisi olan ilaçlar kullanılmaktadır. “Hedefe yönelik tedavi”denilen bu tedavi yöntemi ile, kemik iliğinde sürekli çoğalmakta olan miyeloid kökenli hücreleri olgunlaşma olmadan ya da olgunlaştığı zamanlarda kana karışmasını engellemektedir.

Kan Kanserinde Kök Hücre Nakli
İlaçlarla kontrol altına alınamayan lösemi hastalarındaysa, en etkili tedavi yöntemi “allojenik kök hücre nakli”dir. Kök hücre nakli olarak adlandırılan umut verici bu yöntem; doku uyumu olan kardeş, yakın akrabalar veya akraba dışındaki gönüllü bağışçılardan alınan kök hücrelerle yapılmaktadır. Yavaş seyirli lösemi türü olan kronik lenfositik lösemilerde, erken evrelerinde yalnızca destek amaçlı tedaviler verilir. İlerleyen evrelerinde ya da yüksek risk altındaki hastalarda ilaç ya da hedefe yönelik antikorlar uygulanabilmektedir. Kronik lenfositik lösemi, ileri yaşlarda görülmesine rağmen, 50 yaş öncesinde bile görülebilmektedir. Yüksek risk altındaki bu hastalarda ise, tedavi seçeneklerinden biri olarak allojenik kök hücre nakli uygulanabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın