Kan Kanseri Tedavisi Varmı?

yorumsuz
206 okunma
Kan Kanseri Tedavisi Varmı?

Kan Kanseri Tedavisi Varmı

Akyuvarların normal seviyeden daha da çoğalmasıyla birlikte oluşan kan kanserinde en çok merak edilen sorulardan birisi de tedavinin olup olmadığıdır. Bu konuda detaylı bir şekilde açıklamalara yer verecek olup, kan kanseri tedavisinin ne şekillerde ve nasıl uygulanmakta olduğuna değineceğiz.

Buna göre halsizlik, diş eti kanamaları, yorgunluk, çabuk yorulma ve iştahsızlık gibi belirlerle gidildiğinde yapılacak olan kan sayımı testlerinde anormalliklerin görülmesi, kan kanseri teşhisine zemin oluşturmaktadır.

Bu araştırmalar, testler ve muayeneler neticesinde kan kanseri hastası olduğu anlaşılan çocuklarda veya yetişkinlerde tedaviye başlanmaktadır. Kan kanserinin tedavisi mümkündür ve gerekli önlemler alındığında büyük oranda iyileşme sağlanmaktadır.

Kan kanserinin nedenleri nelerdir?

Her ne kadar kesin bir nedeni olmadığı görüşü üzerinde durulsa da, genetik faktörlü olarak gelişebileceği düşünülmektedir. Bunun dışında kimyasal içerikli maddelerin ve gıdalarda katkı maddelerinin tüketiminin bunu tetiklediği görülmektedir. Ayrıca radyasyona aşırı maruz kalınacak şekilde yaşamını sürdürenlerin de bu tehdit altında olduğu söylenebilmektedir. Bu nedenle telefon, tablet gibi radyasyon yayan cihazların başında çok fazla kalmamak gerekmektedir. Aksi halde kan kanseri tehdidi ile karşılaşmanız büyük oranda olasıdır.

Kan kanseri nasıl tedavi edilir?

Tam donanımlı onkoloji servislerinde ve hematoloji uzmanlarının gözetiminde kan kanseri hastaları için kemoterapi ve ışın tedavisine başlanmaktadır. Böylece kanserli hücrelerin yok edilmesine yönelik olarak uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında ilaçla devam eden tedaviler bulunmaktadır ve birbirini takip eden farklı tedavi yöntemleri de uzman isimler tarafından, hastanın durumuna göre uygulanmaktadır.

Kan kanserinin türlerine göre tedavi yöntemlerinin farklılaştığı görülür. Örneğin lösemi hastası olanlar için ilik nakli sayesinde sağlığına kavuşması sağlanmaktadır. Buna benzer yöntemlerle kan kanseri hastalarının vücudunda verdiği tepkiler de gözlemlenmektedir. Hastalığın gidişatına göre uygun dozlarda ve yöntemlerle tedavilerin uygulandığını söylemek mümkündür.

Bu yöntemler uygulanarak akyuvarların kandaki sayılarının düşürülmesi hedeflenmektedir. Son yıllarda teknolojinin de kullandığı ve geliştirildiği yöntemlerle büyük oranda başarı elde edilmektedir. Kan kanserinin tedavisinde gerekli yöntemlerin belirlenmesi ve hastanın durumunun gözlenmesi için mutlaka uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Erken teşhis kan kanseri hastalarının iyileşmesinde büyük bir etken olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın