Kan Kanseri Öldürür Mü?

yorumsuz
658 okunma
Kan Kanseri Öldürür Mü?

Kan Kanseri Öldürür Mü

Kan kanseri hastalığına yakalanan kişilerin aklına hemen ölüm gelmektedir. Bu yazımızda kan kanserinin öldürücü olup olmadığını ve hangi durumlarda yaşam kalitesini artırarak, ömrü uzatacağını da aktarmak istiyoruz. Nelere dikkat edeceğinizin farkında ve bilincinde olmanız halinde, çok daha kısa sürede ve hızla bu hastalığı atlatmanızın mümkün olabileceğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte kan kanseri öldürür mü sorusunun yanıtını da aktarmak istiyoruz.

Kan kanseri türleri ve özellikleri nelerdir?

Akut lenfositik, akut myeloid, kronik lenfositik ve kronik myeloid olmak üzere dört çeşitte incelenmektedir. Bazıları yavaş gelişirken, bazıları ise hızla ilerlemektedir. Bu süreç hastaların yaşına göre ve vücutlarının direncine göre değişiklik göstermektedir. Çocuklarda veya erişkinlerde sıkça görülen türler arasında bu başlıkları incelemek mümkündür.

Kan kanseri tedavisi başarılı olur mu?

Erken teşhisle kan kanserinin tedavisinde başarılı sonuçların elde edildiği görülmektedir. Ancak bunun bazı faktörlere bağlı olarak gelişmesi gerekmektedir. Örneğin hastanın yaşının, kanser türlerinin ve hangi hastanelerde tedavi gördüklerinin önemli olduğunu belirtebiliriz. Tam donanımlı olan onkoloji ünitelerine sahip hastanelere başvurulması halinde çok daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Türkiye’de kan kanseri tedavisi için kemoterapi yöntemli, ilaçlı ve radyoterapi ışınlarının mevcut olduğu tedavilerden söz etmek mümkündür. Bunun dışında ilik ve kök hücre nakillerinin de uygun görülmesi halinde gerçekleştirildiğine şahit olunmaktadır. Tüm bunlar neticesinde son yıllarda geçmişe nazaran çok daha başarılı sonuçların elde edildiğinden bahsetmek mümkün olacaktır.

Kan kanseri ölümcül müdür?

Geç kalınmadan teşhis edildiğinde büyük oranda iyileştirilmeler yaşanmaktadır. Bu yönüyle bakıldığında kan kanserinin ölümcül olma oranlarının bazı faktörlere göre artacağını veya azalacağını söylemek mümkündür. Tedavisine hemen başlanması halinde ve uygun şartların sağlanmasıyla birlikte, sonuçların ölümcül olma ihtimalleri de düşmektedir. Bunun için yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle tedaviler uygulanmaktadır. Çocuklara ve yetişkinlere özel olarak uygulanacak tedavi yöntemleri uzman hekimler tarafından belirlenmektedir. İleri evrelere ulaşmadan tedbirlerin alınması halinde kötü tabloların çok sık yaşanmayacağı da unutulmamalıdır. Bu nedenle kan kanserinin belirtilerini dikkatle incelemek gerekir. Bu konuda şüphe duyulması halinde hem donanımlı olan hastaneleri, hem de başarılı olan doktorları bulmak gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın