Kan Kanseri (Lösemi) Nedir?

yorumsuz
222 okunma
Kan Kanseri (Lösemi) Nedir?

Kan Kanseri (Lösemi) Nedir?

Kan kanseri yani Lösemi; kan hücrelerinin üretiminin gerçekleştiği kemik iliğini ve dolayısıyla vücudumuzun yaşamsal sıvısı olan kanı etkileyen bir kanser çeşididir. Kemik iliğinde üretimi gerçekleşen kan hücreleri, kontrolsüzce büyümeye başladığı zamanlara lösemi meydana gelir. Kan kanseri, kanser türlerinin içinde en çok görülendir. Çocuklarda 10 kat daha fazla sıklıkta görülen lösemi, yetişkinleri de etkileyebilen bir hastalıktır. Yetişkinlerde lösemi teşhisi gerçekleştirilen hastaların çoğunluğu 50 yaş üzerindeki kişilerdir. Farklı tipleri bulunan löseminin karşılaşılan yaygın belirtileri; hastalığın türüne göre değişim göstermekle birlikte genellikle, ateş ve gece aşırı terlemeler, halsizlik, kolay yaralanma ve kanama yaşanması, baş ağrısı, eklem ve kemik ağrıları, lenf bezlerinde görülen şişme olarak sıralanabilir.

Lösemi, kan hücresinin üretimini etkiler. Kemikte bulunan, kan hücrelerinin üretiminin gerçekleştiği kemik iliğinde başlar. Sağlıklı bir insandaki kemik iliğivücudu enfeksiyonlara karşı korumakla görevli beyaz kan hücrelerini, oksijeni vücudun tümüne taşımakla görevli kırmızı kan hücrelerini ve kandaki pıhtılaşmayı sağlamakla görevli olan pıhtı hücrelerini yani trombositi üretir. Lösemi görülen bir ise kemik iliğinde ise; anormal derecede beyaz kan hücresi üretimi başlar ve bu kan hücrelerine “lösemi hücreleri” denilir. Anormal yapıdaki bu beyaz kan hücreleri, diğer normal beyaz kan hücrelerine benzemez; onlar gibi çalışmaz ve ayrıca, normal beyaz kan hücrelerindeki gibi üreme durmaz. Zamanla, lösemi hücrelerinin  normal kan hücrelerinin sayısını geçtiği gözlenir ve löseminin belirtileri olarak görülen anemi, kanamalar ve çeşitli enfeksiyonlar artmaya başlar. Lösemi hücreleri, kan aracılığıyla lenf bezlerine sıçrayabildiği için diğer organlara kolaylıkla ulaşabilir, vücudun değişik bölgelerinde ağrı ve şişliklere neden olabilir.

Kan Kanseri Türleri Nelerdir?

Lösemi, etkilemekte olduğu beyaz kan hücrelerine ve ne kadar hızlı zamanda ilerlediğine bağlı olarak değişik türlere ayrılır;

  • Akut lösemi; hızlı gelişen ve belirtilerini kısa zamanda gösteren bir lösemi türüdür.
  • Kronik lösemi ise; daha yavaş ilerleme gösterir ve yıllarca hiç bir belirti göstermeden gelişebilir.

Akut ve kronik lösemi çeşitleri kendi içinde, beyaz kan hücrelerinden hangisini  etkilediğine göre ikiye ayrılır. Eğer lenfosit adlı beyaz kan hücreleri, anormal şekilde üreme gösteriyorsa “lenfoblastik lösemi”, myelosit adlı beyaz kan hücreleri anormal olarak üreme gösteriyorsa “miyelogenöz lösemi”adı verilir. Bu şekildeki 4 ana lösemi çeşiti dışında, daha nadir görülmekte olan kronik miyelomonositik lösemi, tüylü hücre lösemisi ve juvenil miyelomonositik lösemi adlarında farklı lösemi çeşitleri de bulunur. Yetişkinlerde en sık görülmekte olan lösemi çeşitleri; akut miyeloid lösemi ve kronik lenfositik lösemidir. Çocuklarda ise; miyeloid lösemi ve  akut miyelojenöz lösemi çeşitleri daha çok görülür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın