Kan Kanseri (Lösemi) Nedir? Kan Kanseri Türleri

Kan Kanseri (Lösemi) Nedir? Kan Kanseri Türleri için yorumlar kapalı
128 okunma
Kan Kanseri (Lösemi) Nedir? Kan Kanseri Türleri

Kan Kanseri (Lösemi) Nedir?

Kan kanseri halk adıyla bilinen lösemi kan hücrelerini üretmekle görevli olan kemik iliğini etkileye bir kanser çeşididir. Kan kanseri yani lösemi kan iliğinde üretilmekte olan kan hücrelerinin kontrol dışı büyümeye ve çoğalmaya başlaması ile ortaya çıkar. Kan kanseri yapılan araştırmalara göre diğer kanser çeşitleri arasında en sık görülen kanser çeşididir ve özellikle 2 ila 10 yaş gurubunda 10 kat daha fazla görülür. Bu kanser çeşidi yetişkinlerde ise özellikle 50 yaşın üstünde kendini göstermekte ve kişileri olumsuz etkilemektedir. Kan kanserinin farklı bir çok türü bulunmaktadır. Fakat bu türler genellikle benzer belirtiler gösterir.

Kan kanserinde görülen genel belirtiler şöyle sıralanabilir: Yüksek seyirlerde devam eden ateş, gece terlemeleri şiddetli baş ve eklem ağrıları, çok kolay bir şekilde yaralanma, en ufak bir darbede dahi morarama oluşumu, kemik ağrıları, uzun süren halsizlikler, lenf bezlerinin şişmesi ve benzeri.

Kan kanserinin yani löseminin ne olduğunu daha da ayrıntılı anlatmak gerekirse şu bilgileri vermekte fayda vardır:

Kan kanseri kan hücresi üretimini anormalleştirir. Kan kanseri kemik içerisinde bulunan kemik iliğinde başlar. Kan kanseri sırasında normal beyaz kan hücreleri yerine anormal kan hücreleri üretilmeye başlar ve işte bunlar kan kanseri hücreleri olarak bilinir. Normal beyaz kan hücreleri kemik iliğinde belirli bir sayıya kadar üredikten ve büyüdükten sonra üremesi durur fakat kan kanseri hücreleri belirli olan bu sayıyı aşar ve bunun sonucunda da kan kanseri belirtisi olan anemi, kanamalar, enfeksiyonlar artmaya başlar. Kan kanseri kan yoluyla lenf bezlerine ulaşır ve bunun sonucunda da bu hücreler diğer organlara ulaşır, şişlikler ve ağrılar oluşur. Yani sonuçta kan kanseri (lösemi) oluşmuş olur.

Peki, kan kanseri (lösemi) türleri nelerdir?

Kan kanserinin farklı türlere ayrılmasının nedeni kan kanserinin etkilediği beyaz kan hücrelerinin ne kadar hızlı yayıldığı ya da ilerlediğidir. Kan kanseri türlerinden biri olan akut lösemi çok hızlı gelişir ve belirtilerini de yine aynı hızda gösterir. Kronik lösemi ise akut lösemiye orana daha yavaş ilerler ve genellikle uzun zamanlar hiçbir belirti göstermez. Bu iki türde kendi aralarında etkilemiş oldukları beyaz kan hücrelerine göre ikiye ayrılır.

Birinci tür lenfoblastik kan kanseridir, burada lenfosit adı verilen beyaz kan hücreleri anormal olarak büyür.

İkinci tür ise miyelogenöz kan kanseridir, burada ise myelosit adındaki beyaz kan hücreleri anormal olarak büyür. Bu kan kanseri türleri dört ana kan kanseri türüdür. Bu türlerin dışında diğerlerine göre daha az görülen tüylü kan kanseri türü, kronik miyelomonositik kan kanseri türü ve juvenil miyelomonositik kan kanseri türü bulunmaktadır.

Yetişkinlerde kronik lenfosittik kan kanseri türü ve akut miyeloid kan kanseri türü görülürken çocuklarda ise akut miyelojenöz kan kanseri türü ve miyeloid kan kanseri türü görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017