Kan Kanseri Genetik mi?

yorumsuz
224 okunma
Kan Kanseri Genetik mi?

Kan Kanseri Genetik mi

Yaşantımızda başımıza gelen çeşitli hastalıkların farklı hasarları bulunmaktadır. Aynı zamanda bunların nedenleri ve oluşumları birbirinden farklıdır. Üstelik her hastalığın oluşumunda hastaların hikayesi dinlenmektedir. Bu esnada muayene olurken doktorlar tarafından sorulan sorulardan birisi de, daha önce ailede benzer rahatsızlıkları yaşayanların olup olmadığıdır. İşte bu tür hastalıklardan birisi  olan kan kanserinin genetik olup olmadığı konusundaki soru işaretlerinizi gidermek istiyoruz. Kan kanserinin genlerle ilgili olarak oluşumdan da söz edeceğimiz bu yazımızda gerekli tüm ayrıntılara değineceğiz.

Kan kanseri genlerden nasıl oluşur?

Genetik olmayan bir hastalık olduğu yapılan araştırmalar neticesinde açığa çıkmıştır. Ancak gensel hastalık olarak nitelendirilebilmektedir. Çünkü insanlarda kanserlerin oluşması genomunda bulunan bazı genlerdeki bozulmalar neticesinde gerçekleşmektedir. Mutasyona uğraması ve gensel kazaların yaşanması neticesinde kanser oluşmaktadır. Kan kanseri türlerinin pek çoğunda bu oluşumun yaşandığı gözlemlenmektedir.

Ancak bunun dışında soydan gelen herhangi bir genetik durumdan kaynaklı olmadığını kavramak gerekmektedir. Çünkü nesiller arasında geçişten kaynaklı olarak yaşanmadığı belirtilmektedir. Ailenizde herhangi birisinin kan kanseri olması demek, bunun size geçmiş olduğu anlamına gelmeyecektir. Aynı şekilde bu rahatsızlığı hissedenlerin, çocuklarında kan kanseri riskinin bulunmadığı da söylenir.

Kan kanserinin genetik olmasının nedenleri nelerdir?

Genetik olmadığı ortaya çıkan kan kanserinin bu şekilde neden söylendiğini merak ediyorsanız, sizlere gerekli açıklamaları yapmak istiyoruz. Bazı çevre koşullarından veya beslenme alışkanlıklarından kaynaklı olarak da görülebilmektedir. Kan kanseri hastalığında hücreler mutasyona uğramaktadır ve bununla ilgili olarak gerçekleşmektedir.

İnsanların vücudunda bulunan normal hücrelerin şekil değiştirmesiyle birlikte teşhis konmaktadır. Aynı zamanda kontrolsüz bir biçimde artışa geçmekte olduğu da görülecektir. Bu durumun doğuştan olması mümkün değildir. Bu nedenle de genetik bir hastalık olarak açıklanmayan kan kanseri ile ilgili gerekli detayları sizlerle paylaşmış bulunuyoruz.

Eğer uzun süredir devam eden halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık gibi şikayetleriniz varsa bu durumda hemen bir uzman doktora görünmeniz gerekecektir. Yapılacak olan kan testlerinden de yola çıkarak teşhisi koyacak olan uzman doktorların hemen tedaviye başlayacaklarını görebileceksiniz. Bu konuda kan kanseri ile ilgili erken teşhisin önemli olduğunu unutmamalısınız. Bu hastalıktan kurtulmak için ne kadar erken farkına varırsanız, o kadar başarılı sonuçlar alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın