Kalın Bağırsak

yorumsuz
317 okunma
Kalın Bağırsak

Kalın Bağırsak

Kalın bağırsak boğumlardan meydana gelen bir yapıya sahiptir. Dış yüz açısından ince bağırsaktan farklıdır. Kalın bağırsağın mukoza kısmında yarım ay benzeri mukoza tabakaları bulunur. Kalın bağırsakta yer alan epitel hücrelerin büyük çoğunluğunda kadeh hücreleri bulunur.

Bu hücrelerin görevi koyu mukoz bir salgının salgılanmasını sağlayıp kayganlık oluşturmak ve sindirim atıklarının dışa atılmasını kolaylaştırmaktır. Kalın bağırsak mukozası villuslar içermez.

Kalın bağırsağın kas tabakasının oluşumu düz kas liflerinden meydana gelir. Bu kas liflerinin dağılımı her bölümde eşit şekildedir. Kas yapılarının toplandığı üç bölüm sağlam yapılı üç şerit meydana getirir.

Kalın Bağırsağın Bölümleri

Çekum: Çekum adlı bölüm kalın bağırsakla ince bağırsağın birleşmiş oldukları bölümde yer almaktadır. Çekum 6-7 cm uzunluğa sahip olup kalın bağırsağın genişliği en fazla olan kısmıdır. Çekum ile ileum birleştiği bölüme ostium ileocaecale denmektedir.

Bu kısmın çekum kısmında valva ileocaecalis bulunur. Valva ileocaecalis adlı bu kapak ince bağırsaktaki besinlerin kalın bağırsağa geçişini, kalın bağırsakta bulunan besinlerin de ince bağırsağa dönmesini engellemektedir.

Bu kapağın 2-2,5 santimetre aşağısında karın boşluğunun alt kısmının sağında yer alan arka kısmında 7-12 cm uzunluğa sahip solucana benzer oluşumun adı apendix vermiformis’tir.

Kalın Bağırsağın Kolon Bölümleri

Bağırsak (colon) kısımları : Kalın bağırsağın çekum sonrası gelen bölümü olup dört bölüme ayrılmaktadır.

Colon acendes: Yükselen kolon olarak da bilinen bu bölüm 10-15 cm uzunluğa sahip karın boşluğundan sağa doğru uzanan bölümdür. Yukarı kısımda karaciğerin sağ lobunun aşağı tarafında öne ve sola kıvrılıp kolon teransversum şeklinde devam eder. Yandan ve önden periton zarıyla kaplı olan acendes, arka kısımda karın arka duvarına yapışıktır.

Colon transversum: Enine kolon olarak bilinen bu kolon kalın bağırsaktaki en hareketli ve en uzun bölümdür. Karaciğerin alt kısmından horizontal olarak uzanmaktadır.

Colon descendens: İnen kolon olarak adlandırılan bu kolon sol karın boşluğunda bulunur ve uzunluğu yaklaşık 25 cm’dir. Dalak hizasından pelvise kadar uzanmaktadır.

Colon sigmoideum: S biçiminde olan kolon, pelvis duvarına asılıdır. Periton içerisinde yer alır ve ortalama 40 cm uzunluğunda olan pelvis giriminden S3 seviyesine dek uzanıp bu aralıkta rektumda sonlanır.

Kalın Bağırsak Hastalıkları

Kalın bağırsak hastalıkları genel olarak iki grup altında değerlendirmek mümkündür. Birinci grup organik yani bağırsağın kendisinden kaynaklı olan kalın bağırsak hastalıklarının yer aldığı gruptur.

İkinci grup ise organik olmayan yani bağırsaktan dolayı kaynaklanmayan kalın bağırsak hastalıklarının bulunduğu gruptur.

Kalın bağırsakta en sık rastladığımız hastalıklar ishal, kabızlık, enflamatuar bağırsak hastalığı, kolon polipleri, irritabl bağırsak hastalıkları, kolon kanseri, bağırsak kurtları, divertiküler bağırsak hastalığı, çölyak hastalığı, rektum kanseri, bağırsak iltihabı, Corhn hastalığı, bağırsak enfeksiyonları, bağırsak mantarı, bağırsak dönmesi, bağırsak kanaması, bağırsak düğümlenmesi, kısa bağırsak sendromu ve bağırsak tıkanması gibi hastalıklardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın