Kalın Bağırsak Tembelliği

yorumsuz
689 okunma
Kalın Bağırsak Tembelliği

Kalın Bağırsak Tembelliği

Sindirim sisteminin parçası olan bağırsaklarda, kalın bağırsak tembelliğine yol açan önemli faktörler ve belirtiler bulunmaktadır. Kişiler vücutlarında meydana gelen birtakım değişikliklerin farkına varır varmaz alacakları yardımlar sayesinde kalın bağırsak tembelliği ile tanışmaktadırlar. Bu durumda nasıl bir tedavi yönteminin kendilerini beklediği konusunda endişe duymaktadırlar.

Bizler de tüm bu soru işaretlerini yok etmek için kalın bağırsak tembelliği ile ilgili detayları yazımızda paylaşıyoruz.

KALIN BAĞIRSAK TEMBELLİĞİ SEBEPLERİ

Sindirilmesi tamamlanan gıdaların boşaltımının gecikmesinden dolayı vücutta artıklar ve gaz oluşur. Bu da bağırsakların tam olarak çalışmamasına neden olmaktadır. Bu durumda kalın bağırsam tembelliği oluşmaktadır. Bunun nedenleri ise bağırsağın ihtiyacı olan sıvı ile yeterince beslenmemek, süt ürünlerini çok tüketmek ve beslenme alışkanlıklarını sürekli değiştirmektir.

Bu yaşam tarzını da olumsuz etkiler ve kalın bağırsak tembelliği nedeniyle sosyal hayatınızda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer sürekli masa başında oturuyorsanız, bağırsak boşaltmak için laksatif kullanıyorsanız, ağrı kesiciler veya kalsiyum ilaçları alıyorsanız bunlar da kalın bağırsak tembelliği için temel sebepler arasında yer almaktadır.

Bununla birlikte tiroid hastalıklarının, nörolojik ms gibi hastalıkların ve kalın bağırsakta meydana gelen kolon kanserinin de kalın bağırsak tembelliğine neden olduğu görülmektedir.

KALIN BAĞIRSAK TEMBELLİĞİ BELİRTİSİ

Kalın bağırsak tembelliğinde bazı belirtiler yaşanmaktadır. Bunlardan bazılarında mide ve karın bölgesinde ağrı ve şişlikler yer almaktadır. Bununla birlikte mide bulantısı, baş ağrısı ve dışkının şeklinde meydana gelen değişiklikler de bunu belli edebilmektedir. Dışkının kıvamının sertleşmesi neticesinde böyle bir rahatsızlıktan şüphelenebilirsiniz.

Bu belirtileri yaşamanız halinde hemen kalın bağırsak tembelliğine teşhis koyabilecek olan uzman bir doktora muayene olmak üzere sağlık merkezlerine ve kuruluşlarına başvuru yapmalısınız.

KALIN BAĞIRSAK TEMBELLİĞİ TEDAVİSİ

Doktor kontrolünde uygulayacağınız bazı tedavi yöntemleri sayesinde ilaçsız bir biçimde kalın bağırsak tembelliğinden kurtulabilirsiniz. Gününüzün en az yarım saatini egzersiz yaparak ve yürüyüş yaparak geçirmelisiniz. Hayatınızda sıfır stres olması için imkanları değerlendirmelisiniz.

İçecekleri bol tüketmeli ve taze meyve suları ile bitkisel çaylar dışında diğerlerini genellikle tercih etmemeniz önerilmektedir. Yeşil çay veya nane çayı tüketerek kalın bağırsak tembelliği tedavisine bitkisel bir yöntem bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın