Kalın Bağırsak Şişkinliği, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
601 okunma
Kalın Bağırsak Şişkinliği, Belirtileri ve Tedavisi

Kalın Bağırsak Şişkinliği, Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim sisteminin önemli bir parçası olan kalın bağırsaktaki şişkinliği, karın bölgesin de dolgunluk ve gerilme nedeniyle ortaya çıkar ve sindirim sisteminin normal işlevinin bozulmasıyla birlikte bağırsak gazında oluşan artıştan sonra kendini iyiden iyiye hissetirir bir hal alır.

Kalın bağırsakta görülen şişkinlik, başta mide gazı olmak üzere bir çok sebebi vardır. Bu nedenle, doğru tedavinin uygulanabilmesi için şişkinligin gerçek sebeplerinin ortaya çıkarılması çok önemlidir. Kalın bağırsak şişkinliginin en yaygın sebeplerinden birisi düzensiz gerçekleşen sindirimdir.

Sindirim sistemi normal ve düzenli çalışırken, çeşiyli reaksiyonlar geçirerek ayrılan gıda bileşenlerinin bir kısmı vücuda yakıt olarak ayrılır ve bu yapı maddeleri enerjiye dönüşür.

Sindirim sisteminin doğru ve düenli çalışması şöyle olur:

Tüketilen yiyeceklerinin içindeki yaralı maddeleri emilmiş ve posa haline gelen yiyecek parçaları atık haline gelerek dışarıya atılır. Bu atıkların bir bölümü kokusuz gaz halini alarak bağırsakta kolaylıkla işlenebilmektedir.

Sindirim sisteminin bu işlemleri doğru bir şekilde yapamadığı durumlar da ise, vücut sülfür içerikli gazlar üreterek kalın bağırsakta birikiminden dolayı karı ağrılarına ve kalın bağırsak şişkinliğinie neden olmaktadır.

Kalın bağırsak şişkinliğine neden olan gazların oluşumu şu faktörlerden kaynaklanır:

-Tüketilen gazlı içecekler ve yenilen alerjik gıdalar.
-Nohut ve kuru fasülye gibi baklagillerin sık tüketimi.
-Meşrubatlar, süt ve süt ürünleri.
-Lahana, brokoli, kuşkonmaz, soğan ve enginar gibi sebzelerdir.

Kalın bağırsak şişkinliğine sadece kas kasılması sebep olmaz. Şişkinlik ve karın ağrısına neden olan diğer faktörle şöyle sıralamak mümkündür:

-Aşırı yemek yeme ve kabızlık durumu.
-Menopoz dönemi.
-Divertikülit denilen kalın bağırsak hastalığı.

Kalın bağırsak şişkinliğinde görülen gaz sancıları rahatsız edici bir durum olsa da, her zaman ciddi birhastalığın habercisi değildir. Fakat, gaz sancı ile birlikte, kabızlık, ishal, kusma, anüste kanama ve aşırı kilo kaybı gibi durumlar da yaşanıyorsa, mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Karın Şişkinliği Tedavisi

Gaz üretiminde artış, kabızlık ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıkların da şu şekilde tedavi uygulanır:

-Özellikle hastalara lifli yiyecekler yemeleri önerilmektedir.
-Bitkisel yöntemler uygulanarak bağırsak temizliği yapılır.
-Hastaların beslenme programları tekrar düzenlenir.
-Beslenme alışkanlığını değiştirmesinin istendiği hastalardan yiyecek günlüğü tutmaları beklenir. Bu günlüğe, tüketilen yiyeceklerin miktarı ve ne zaman yenildigi not edilmelidir. Ayrıca, yemek yenildikten sonra nasıl hissettiklerini de yazmaları hastalardan istenmektedir. Bu şekilde hastaların yemek düzenleri kontrol altında tutulur.

Bu tespitler sonucu hastalar, kendilerini rahatsız eden yiyecek ve içeceklerden uzak durmakla hastalığı daha kolay atlatmaktadır.
Diğer etkili bir tedavi yöntemi ise, vücudun yaşlandıkça kayettigi enzimlerin değiştirilmesidir. Çünkü, iyi bir sindirim sistemini bir çok enzimde oluşur ve parçalanacak her besin için farklı enzimler gerekmektedir.

Yukarıda saydığımız tüm bu tedavi yöntemleri bir doktor gözetimin de yapılırsa daha çabuk sonuca varılacağı unutulmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın