Kalın Bağırsak Problemleri

yorumsuz
481 okunma
Kalın Bağırsak Problemleri

Kalın Bağırsak Problemleri

Rektum, çekum, kolon olmak üzere 3 bölümde incelenebilen kalın bağırsaklarda çeşitli problemler yaşanmaktadır. Kolon olarak adlandırılan kalın bağırsakta hangi hastalıkların meydana geldiğini ve bunların ne gibi belirtiler verdiğini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Bu sayede yaşadığınız belirtileri uzman doktorlarınızla daha iyi bir biçimde paylaşabileceksiniz.

Hangi kalın bağırsak problemini yaşadığınızı ayırt etmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

KOLİT HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NEDİR?

Kalın bağırsağın tamamında veya bir kısmında meydana gelen iltihaplanmalar neticesinde kolit hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Bunun çeşitleri olan mükoz kolit mukoza kısmında iltihaplanma, basit kolit ishale neden olan kalın bağırsağın akut tahribi, ülseratif kolit ise sinirsel nedenlerden mukozada ülser durumunun görülmesidir. Kolit hastalığının genel belirtileri yüksek ateş, kanlı dışkıdır. Bu rahatsızlıkta ağrı şikayeti oluşmamaktadır.

BAĞIRSAK TIKANMALARI NEDİR? BELİRTİLERİ NEDİR?

Meus adı verilen bağırsak tıkanmaları kalın bağırsağın, ince bağırsakla iç içe geçmesi ve tıkanması şeklinde oluşmaktadır. Bunun belirtileri kusma, göbek ağrısı, kasılma, makattan gaz çıkmaması ve aşırı bulantılardır.

SPASTİK KOLON HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NEDİR?

Mukoza salgısının yükselmesiyle birlikte spastik kolon hastalığı meydana gelmektedir. Bunun nedenleri sinir yaşamak, stres olmak ve üzülmek gibi çevreden kaynaklı faktörlerdir. Belirtileri ise ishal veya kabızlık neticesinde yaşanmakta olan ağrılardır.

CROHN HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NEDİR?

Bir tür iltihap çeşidi olan Crohn hastalığının kalın bağırsak problemleri arasında görüldüğünü söyleyebiliriz. Sıkça rastlanan bu hastalığın pek çok belirtisi bulunmaktadır.

Bunlar arasında en yaygınları ateşin yükselmesi, ishal durumları, kilo kaybetmez, kramp ve karın bölgesinde ağrı, şişkinlik hissetmek, anal akıntılar ve ağrılar, kalın bağırsak apsesi, anal bölgede çatlaklık, deride yaralar ve eklem ağrıları görülmektedir.

BAĞIRSAK SOLUCANLARI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Temizliğin yeterince yapılmaması ve besinlerin tüketiminde dikkat edilmeyen bazı nedenlerden dolayı bağırsak solucanları kalın bağırsak problemleri olarak görülebilmektedir. Genellikle çocuklarda görülen bu durum bulaşıcı hastalıklar grubunda yer almaktadır.

Bağırsak solucanlarının birtakım belirtilerini sizlerle paylaşacağız. Anüs ve makatta kaşıntılar, düzensiz uyku hali, huzursuzlanmak ve vajinada hissedilen yanma şeklinde görülen bağırsak solucanları ile ilgili belirtileri sizler de yaşıyor olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın