Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

yorumsuz
274 okunma
Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

En tehlikeli hastalıklardan olan kalın bağırsak kanseri, bir başka deyişle kolon kanseri erken teşhis edilmelidir. Böylece tedaviye daha iyi cevap verecek olan hastanın durumu ile ilgili olumlu gelişmeler yaşanabilecektir.

Yazımızda kalın bağırsak kanserinin nedenlerine, belirtilerine,  tanı ve tedavisine yönelik olarak bilmeniz gereken en ince ayrıntıları aktarabileceğiz. Böylelikle sizler de vücudunuzun anormal bir biçimde çalışma nedenleri üzerinde fikir sahibi olabilecek ve hemen uzman bir doktor ile görüşeceksiniz.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ NEDENLERİ

Kalın bağırsak kanserine neden olan faktörler tam olarak bilinmemekle birlikte, riski artıran etkenler belirtilmektedir. Buna göre ailede daha önce bağırsak rahatsızlığı geçirmiş olan kişilerde genetik faktörü baskın gelmektedir.

Bunun dışında düzensiz beslenme ve hayvansal yağları tüketmek de kalın bağırsak kanserinin nedenleri arasında sayılmaktadır. Ayrıca fabrikada çalışan işçilerde çeşitli kimyasal maddelerin etkisiyle kalın bağırsak kanseri görülme riski artmaktadır.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ BELİRTİLERİ

Her rahatsızlıkta olduğu gibi kalın bağırsak kanseri için de birtakım belirtiler bulunmaktadır. Bunlar arasında genel olarak karın bölgesinde dolgunluk ve ağrı hissi, iştahsızlık, çabuk kilo kaybetmek ve yorulmak gibi faktörleri sıralayabiliriz.

Bu belirtiler henüz başlangıç aşamasında görülecektir. Asıl önemli olan ise bu evrede geç kalınması halinde, ileriki evrelerde ortaya çıkacak olan belirtilerdir. Kalın bağırsağın daralmasıyla birlikte dışkının çıkmasının zorlaşması ve bağırsak kasılmaları bu evrede ortaya çıkan belirtiler olarak sıralanmaktadır.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ TANISI

Kalın bağırsak kanseri için tanı konmasını kolaylaştıran kolonoskopi,  sigmoidoskopi, ve gaita testi gibi aşamalar bulunmaktadır. Gerek görülmesi halinde bağırsaktan parça alınarak incelenecektir.

Kalın bağırsağın belirli bölümlerden itibaren incelenmesi ve olumsuz bir durum görüldüğünde ise alınacak parçalarla gerçeğin ortaya çıkması sağlanmaktadır.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ TEDAVİSİ

Birçok kanser türünde olduğu gibi cerrahi müdahaleler ve sonrasında ise radyoterapi ve kemoterapi gibi yöntemler neticesinde bağırsak kanseri için önemli bir tedavi uygulanmaktadır. Böylece tümörlü bölgelerden çıkarma işlemi yapılır.

Tedavi türlerinin belirlenmesinde kalın bağırsak kanserinin hangi evrelerde olduğu önemli bir yer tutmaktadır. Son evrelerde olan kalın bağırsak kanseri hastaları için yalnızca ömür uzatma ve daha iyi şartlarda yaşama imkanlarının sağlanmasına ilişkin tedaviler uygulanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın