Kalın Bağırsak Kanseri Öldürür Mü?

yorumsuz
6.227 okunma
Kalın Bağırsak Kanseri Öldürür Mü?

Kolon kanseri olarak da bilinen kalın bağırsak kanseri, beslenme alışkanlıkları, kimyasal maddelere maruz kalma, genetik faktörler, chron ve kolit hastalıklarına bağlı olarak oluşan bir kanser türüdür. İlk evrelerde müdahale edilmediğinde ileride tehlikeli sonuçlar doğurabilecek ciddiyette bir hastalıktır.

      Kalın bağırsak kanseri öldürür mü?

Kalın bağırsak kanseri öldürür mü? diye soranlar için verilecek cevap, hastalığın teşhis edildiğinde hangi seviyede olduğuna bağlıdır. Her evrede tedavi biraz daha zorlaşmaktadır ve sonucu ölüme kadar gidebilmektedir. Kalın bağırsak kanseri, sıradan belirtiler göstermesinden dolayı ilk evrelerde önemsenmemektedir. Hastalığın ilerlemesiyle belirtilerin giderek şiddetlenmesi, birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Hastalık ilerledikçe kalın bağırsak daralır. Daralmaya bağlı olarak dışkının bağırsaktan geçişi zorlaşmaya başlar. Buna bağlı olarak da dışkı bağırsaklarda birikir, dışarı atılmak ister ancak bağırsaktaki daralmadan dolayı işlev gerçekleşemez. Sonuçta şiddetli ağrı ortaya çıkar.

Bu noktadan sonra hastalığa hala müdahale edilmemişse hastanın durumu giderek kötüleşir. bağırsak daralması ve dışkının birikmesine bağlı olarak kalın bağırsak kapanır. Zehirli maddelerin kana karışmaya başladığı bu aşamada, hastalığın tedavisi oldukça zordur. Doktorlar, cerrahi operasyonla tümörü almaya çalışır. Hastalık son evresine geldiği için, tümörün alınması zordur ve hastalığın hayati tehlike doğruması muhtemeldir.

Sonuç olarak kalın bağırsak kanseri ölümcül müdür? sorusunun cevabı evet hastalık ölümcüldür. Ancak, kolon kanserinin tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir. Hastalığın ilk evrelerinde teşhis edilmesi, tedavide kolaylık sağlamaktadır. İlerleyen evrelerde doktorlar, hastalığın tedavisi için çeşitli teknikler uygulasa da, tedaviden olumlu sonuç alma şansı oldukça azdır.

Günümüzde, bilimsel araştırma ve tıbbi-teknolojik gelişmelere bağlı olarak hastalıkların tedavisi, eskilere nazaran daha da kolaylaşmıştır. Hayati tehlikeye sahip birçok hastalık, farklı tekniklerle tedavi edilebilmektedir. Kalın bağırsak kanseri için de farklı tedavi teknikleri uygulanabilir. Ancak, hastalığın tedavisinde teşhis edildiği aşama büyük önem taşımaktadır. Kabızlık başta olmak üzere karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayeti olanlar, kalın bağırsak kanseri riskinden dolayı anında doktora başvurursa, hastalık erken dönemlerde teşhis edilerek tedavisi gerçekleştirilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın