Kalın Bağırsak Kanseri Nedir?

yorumsuz
613 okunma
Kalın Bağırsak Kanseri Nedir?

Kalın bağırsak kanseri bir diğer adıyla kolorektal kanser, apandist ve rektumdaki kanserli yerlerin büyümesiyle oluşur. Dünyada ölüme yol açan kanser çeşitleri içerisinde ikinci sırada yer almaktadır. Kalın bağırsakla birlikte meydana gelen kalın bağırsak kanseri, adenom poliplerden meydana gelmektedir.

Kalın bağırsak kanserinin yaş olarak dağılımını inceleyecek olursak, her yaşta olduğunu görebiliriz. Fakat kırk yaş ve üzerinde daha yaygın bir şekilde ortaya çıkan bu kanser, her on yılda bir 2 katına kadar çıkabilmektedir. Ailede kalın bağırsak kanseri ya da kalın bağırsak polipi ve de ülseratif kolit hastalığına sahip olan kişilerde risk oranının daha fazla artar.

Amerika’da 100.000’in üzerinde, Türkiye’de ise 30.000’i aşkın kişi her yıl kalın bağırsak kanseri olduğunu öğreniyor. Vücudumuzda kolon ve rektum, sindirim sistemi içerisinde yer alan kalın bağırsak adlı kısmı oluşturur. Kalın bağırsakların da üst bölümüne kolon, 15 cm.’lik bölümüne de rektum adı verilir. Yediğimiz her şey, midede sindirimi gerçekleştikten sonra ince bağırsaklara oradan da kalın bağırsaklara gelir. Bağırsak içerisinde üst bölümlerde emilemeyen su vücutta emilerek gaita adı verilen bir katı kısım geriye kalır. Gaita, rektum ve kolondan ilerleyerek anüs sayesinde de vücuttan atılır. Vücutta diğer organlar arasındaki uyumlarda olduğu gibi kolon ve rektum da farklı hücre yapılarından meydana gelmektedir. Böylece organizmanın belirli bir sistemde gelişimini, büyümesini, sağlıklı kalmasını sağlar. Hücreler gerekli olmadıkça bölünüp çoğalma gerçekleştirirse eğer, bir bölgede dokuların kitleleri meydana gelir. Fazla olarak oluşan bu bölüme tümör adı verilir. Bening ve malign olmak üzere iki şekilde görülebilirler. Her tümör kanser değildir. İyi analizler sonucunda zararlı ya da nötr etkisi olabildiklerini görebiliriz.

Kolon veya diğer bir adıyla rektum duvarında oluşan bit tümör çeşidi poliptir. İleride kansere dönüşme riski olduğundan dolayı, bir kişide poliplere rastlanırsa, bu kişilerin düzenli bir şekilde kontrollerini zamanında yaptırmaları gerekir.

Tümörler, kolonalrın herhangi bir bölgesinde meydana gelebilirler. Kanser hücresi, rektum ve kolon dışında lenf sayesinde vücuda yayılabilirler. Kanserli bölge, vücuda yayıldıkça o bölgeye yayıldığı adıyla anılmaktadır. Bağırsaklarda yer alan tümörler, bağırsak kanseri olarak adlandırılır.

Kalın bağırsak kanseri konusunda risk taşıyan kişiler doktor önerileriyle birlikte tetkiklerini sık yaptırmalılar ki ileride sorun yaşamasınlar. Kalın bağırsak kanserinin erken tanı ile birlikte vücuda yayılması engellenebilir. Bunun için doktor tetkikleri, her yıl yapılan gizli kan testlerine önem verilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 5 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın