Kalın Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır?

yorumsuz
834 okunma
Kalın Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Ülkemizde kanser hastaları ile ilgili yapılan araştırmalarda en üst sıralarda yer alan bir türünün de kalın bağırsak kanseri olduğu anlaşılmaktadır. Kolon kanseri olarak da adlandırılmakta olan bu rahatsızlıkla ilgili olarak risk grupları arasında ilk başta 50 yaş üzerindeki erkeklerin ve kadınların bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu yaş sınırından sonra riskin çok daha fazla artmakta olduğu görülecektir. Bununla birlikte ailesinde yumurtalık, rahim veya bağırsaklarla ilgili rahatsızlığı bulunan ve kanser olan kişilerin de bu risk grupları arasında yer aldığı görülecektir. Peki ya kalın bağırsak kanseri nasıl anlaşılır? sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, işte size bu yazımızda yanıtını vermeye çalışacağız.

Ne zaman doktora başvuru yapılmalı?

Herhangi bir şikayet yaşamadan da düzenli olarak bağırsaklarınızın durumunu gözden geçirmelerini sağlamak amacıyla randevularınızı alabilirsiniz. Yapılacak kolonoskopik incelemeler neticesinde kolon kanserinin mevcut olup olmadığı araştırılmaktadır. Ancak bu konuda herhangi bir tedbir almıyorsanız, sizler de dışkılama alışkanlığınızda değişiklik yaşanması halinde veya kan görüldüğü durumlarda hemen doktora başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu durumların kolon kanserinde en önemli şüpheler ve belirtiler arasında yer aldığını unutmamanız gerekmektedir.

Bu tür şikayetlerle başvuru yaptığınızda yapılacak olan araştırmaların sonucuna göre sizlere net bir yanıt verilecektir. Aynı zamanda kolon kanseriyle mücadele için kolonoskopi takiplerinin belirli zamanlarda düzenli olarak yapılması gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir.

Kolon kanseri riskini neler artırır?

Kolon kanseri riskini artıran faktörler arasında beslenmenin de önemli bir yeri bulunmaktadır. Beslenme düzeniniz olmadığında ve obezite riski bulunduğunda sizleri bekleyen çeşitli rahatsızlıklardan birisi de bağırsaklarınızla ilgili olacaktır. Bu nedenle egzersize önem vermeli ve kolon kanseriyle mücadelede hareketliliği göz ardı etmemelisiniz. Ayrıca sigara kullanmak ve alkol tüketmek de bağırsakları olumsuz etkileyecektir. D vitamini ve magnezyum takviyelerinin bağırsak gelişimi için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre bu özellikleri taşıyan kişilerde kolon kanseri riski çok daha aza inmektedir.

Balık ve kırmızı et tüketmek, tahıl ve fasulye yemek ve bununla birlikte yeşil yapraklı sebzeleri yemek de sizlere sağlıklı bir yaşamı sunacaktır. Süt ve yoğurt tüketimine ağırlık vermek, sıvı yağ kullanmaktan kaçınmak ve doğal zeytinyağını tüketmek, kişilere önerilecek olan düzenli beslenme tüyoları arasında yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 6 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın