Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri

yorumsuz
614 okunma
Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri

Kalın bağırsak kanseri, ülkemizde yaygın olarak görülen kanser türlerinden birisidir. Kesin nedeni bilinmese de, genetik faktörler başta olmak üzere, dengesiz beslenme alışkanlıkları, kolit ve chron hastalığı, sigara bağımlılığı ve çalışma ortamında kimyasal maddelere fazlaca maruz kalma gibi sebeplerin kalın bağırsak kanserine sebep olduğu söylenmektedir. Kalın bağırsak kanseri oluşmaya başladığı dönemlerde, verdiği belirtilerden dolayı anlaşılmaz. Daha doğrusu, karın ağrısı, bulantı ve iştahsızlık gibi belirtiler, günlük hayatta farklı sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilen sıradan sağlık sorunları olduğu için hastalar tarafından önemsenmez. Bu dönemde teşhisi koyulmayan kalın bağırsak kanseri giderek daha ciddi belirtiler göstermeye başlar ve tedavisi zorlaşır.

    Kalın bağırsak kanseri belirtileri

Kalın bağırsak kanserinin belirtileri, hastalığın ilelemesine göre değişiklik göstermektedir.

-Karında şişlik

-İştah azalması ve kilo kaybı

-İshal

-Halsizlik ve çabuk yorulma

Bu belirtiler, genelde hastalığın ilk dönemlerinde ortaya çıkan belirtilerdir. Günlük hayatta sıkça karşılaşılan sağlık sorunları olduğu için de, bu belirtiler için çoğu kişi, doktora gitme gereği duymamaktadır. Hastalık ilerledikçe hastanın durumun da, hastalığın belirtileri de giderek ağırlaşır.

   -Kanlı dışkı: Kalın bağırsak kanserinin ileri evrelerinde en sık görülen belirtilerdendir.

   -Dışkılamada değişiklik: Hastanın normal düzenin dışında, uzun süreli ishal veya kabızlık, kalın bağırsak kanseri belirtisi olabilmektedir.

   -Kansızlık: Kolon kanserine bağlı olarak görülen kansızlık, çabuk yorulma ve halsizleşmeden dolayı, kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir.

   -Karın ağrısı: Bağırsak daralmasına bağlı olarak dışkının atılamaması durumunda şiddetli karın ağrısı ortaya çıkar. Bu evre, hastalığın son evresidir.

Büyüyüp yayılana kadar ciddi belirtiler göstermeyen bu nedenle de önemsenmeyen kalın bağırsak kanseri, teşhis edildiğinde, tedavi edilmesi zor olan ilerlemiş evrelerdedir. Hastalık ilerledikçe bağırsağın daralmasına bağlı olarak dışkının dışarı geçişi zorlaşır. Bağırsaktaki daralmanın giderek büyümesi sonucunda dışkı birikmeye başlar. Sonuç olarak bağırsak tamamen kapanır ve karın ağrısı ile kabızlık orataya çıkar. Bu durum, acil cerrahi müdahale gerektirir. Hastalık son evrelerde olduğu için, cerrahi müdahale etkili sonuç vermeyebilir. Çünkü bu aşamada kanserli tümörün alınması oldukça zordur.

Hayati tehlike taşıyan hastalıkların başında gelen kalın bağırsak kanseri, erken teşhisle tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle en hafif belirti bile önemsenmelidir. Ayrıca her yıl, belirli periyodlarla genel sağlık taraması yaptırmak, kolon kanseri ve daha birçok hastalığın erken teşhisinde önem taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın