Kalın Bağırsak Kanseri

yorumsuz
294 okunma
Kalın Bağırsak Kanseri

Kalın Bağırsak Kanseri

Kalın bağırsak bölümünü oluşturan kısımlar kolon ve rektum olarak adlandırılır. Kalın bağırsağın son 20 cm’i rektum, rektumdan sonrası ile kalın bağırsaklara dek olan bölüm de kolon adı ile bilinir. Kalın bağırsak toplamda 1,5 metrelik bir uzunluğa sahiptir.

Sigmoid kolon bölümü de, kolonla rektumun tam birleştiği kısma denir. Kalın bağırsak ile kolonun birleştiği kısım ise çekum olarak adlandırılmıştır. Sindirilen gıdaların bir kısmı kalın bağırsaktan kolona aktarılır. Kolonun görevi ise gelen besinlerden su ve mineralleri alarak, dışkıları anüse göndermektir.

Kalın bağırsak kanseri kolondan başlarsa bu kansere kolon kanseri adı verilir. Eğer rektumdan başlayan bir kanserse, rektal kanser denmektedir. Organların iç yüzeyini örtmekte olan hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesi ile oluşur. 50 yaşından sonra görülme sıklığı artan kalın bağırsak kanseri, toplumda da en yaygın görülen kanser türlerinden birisidir. Sağlık Bakanlığı tarafından ilk 5 kanser arasında yer aldığı belirtilmiştir.

Kalın Bağırsak Kanserinin Belirtileri

– Bağırsaklarda hissedilen ağrılar ve rahatsızlıklar
– Hemoroid
– Sürekli ishal ya da sürekli kabız olma durumu
– Dışkı esnasında koyu renkli kan gelmesi
– Çok ince bir şekilde dışkılama
– Gaz ve kramp oluşumu
– Bilinçsiz bir şekile kilo kaybının olması
– Devamlı olarak yorgunluk hissi
– Bulantı ve kusma

Kalın Bağırsak Kanseri Tanısı

İyice büyüme göstermeden anlaşılamayan bir kanser türü olarak, diğer kanserler gibi benzer tanılar içerir. İnce bağırsak kanserinde de amaç elbette erken teşhisi sağlayabilmek ve yayılma olmadan önüne geçebilmektir. Tanı konulabilmesi için de birçok test uygulanabilir. Yapılan tanı testleri ise şöyledir;

Dışkıda Gizli Kan Testi: Polip ve kanser hücrelerinde kanama görülüyorsa, bu kan ile testler sağlanarak teşhis konulabilir. Ancak bu testte bazen hemoroid sorunu olduğu ortaya çıkabilmektedir.

Sigmoidoskopi: Bu yöntem ile kalın bağırsağın son 60 cm’lik bölümü incelenir ve buna göre kanserli hücre olup olmadığı anlaşılır.

Kolonoskopi: Kolonun tüm iç duvarlarını gösteren bu yöntem, poliplerin tespiti ve çıkarılmasında etkilidir.

Kalın Bağırsak Tedavisi

Kemoterapi ve radyasyon tedavileri ile önlenebilen bir kanser türüdür. Elbette bu yöntemlerin etki etmesinde erken teşhis çok önemli bir yere sahiptir.

Kemoterapi: Bu yöntemde kanseri yenecek ilaçlar hastaya düzenli olarak verilir. Düzenli şekilde verilmesi sayesinde kanser hücreleri ölür. Eğer evre ileri bir seviyeye gelmekteyse ya da kanser hücreleri başka bölümlere sıçrama yaparsa, kemoterapi kaçınılmazdır.  Ağız ya da damar yolu ile verilen bu ilaçlarda kimi hastalar yatarak tedavi görürken kimileri de ayakta tedavisine devam eder.

Radyasyon Tedavisi: Radyoterapi adı ile de bilinen bu yöntem de oldukça gelişmiş teknikler içerir. İyonize radyasyon aracılığı ile kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlayan gelişmiş bir yöntemdir. Yüksek enerji içeren ışınlar, direkt olarak kanser hücrelerini hedef alır.  Hangi tedavi yönteminin uygulanacağına elbette tıbbi muayeneler ve doktorlar karar verecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın