Kalın Bağırsak Kanser Evreleri

yorumsuz
1.028 okunma
Kalın Bağırsak Kanser Evreleri

Kalın bağırsak kanseri, zamanında tedavi edilmediği takdirde hayati tehlikesi bulunan kanser türlerinden birisidir. Farklı evrelerinde değişik belirtiler gösteren ve kolon kanseri diye de bilinen kalın bağırsak kanseri için, değişik tedavi teknikleri mevcuttur.

Kalın bağırsak kanserinin nedenleri

-Yüksek oranda yağlı yiyeceklerle beslenme

-Sigara ve alkol kullanımı

-Genetik yatkınlık

-İlerleyen yaş faktörü

-Obezite, kalın bağırsak kanserinin en sık karşılaşılan nedenleridir.

Kalın bağırsak kanseri belirtileri

-Kalın bağırsak kanseri, oluştuğu dönemlerde, günlük yaşamda sık karşılaşılan belirtiler verdiği için, genelde erken teşhis edilememektedir. İlerleyen dönemlerde, hastalığın yayılmasına bağlı olarak belirtilerin kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyecek derecede şiddetlenmesi sonucunda teşhisi koyulmaktadır. Kalın bağırsak kanserinin ilk evrelerden son evresine kadar ilerleme aşamasında gösterdiği belirtiler şunlardır:

-Karın ağrısı

-Dışkının kanlı gelmesi

-İştahsızlık ve zayıflama

-Kansızlık

-Bağırsak hareketlerinin değişmesine bağlı olarak dışkılama alışkanlıklarındaki değişim

-Mide bulantısı ve kusma

-Kabızlık, kalın bağırsak kanserinin belirtileridir. 

Kalın bağırsak kanserinin evreleri

Kalın bağırsak kanseri evreleri, hastalığın yayılma derecesine bağlı olarak belirlenmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi, kalın bağırsak kanserinin ilk evresi de, tedavinin en kolay olduğu evredir. Genel olarak kalın bağırsak kanseri 4 evre şeklinde sınıflandırılmaktadır.

Birinci evre: Hastalığın en erken evresidir. Tümör sadece bağırsak içindedir henüz yayılmamıştır ve basit bir şekilde alınabilir. Bağırsağın kanserli kısmının çıkartılmasıyla, tedaviden büyük ölçüde olumlu sonuç alınır ve radyoterapi ile kemoterapi gibi diğer tedavi tekniklerine ihtiyaç duyulmaz.

   İkinci evre: Hastalığın henüz tedavi edilebilecek aşamalarından birisidir. Kanserli hücreler, kalın bağırsağın dışına yayılmış olsa da, henüz lenf bezlerini etkilememiştir. Bu nedenle, birinci evrede olduğu gibi, bağırsağın kanserli bölümünün alınmasıyla tedavi edilebilir. Operasyon sonrasında kemoterapiye genel olarak ihtiyaç duyulmaz ancak hastanın durumuna bağlı olarak belirli oranda ilaçla tedavi desteği sağlanabilir.

   Üçüncü evre: Üçüncü evrede hastalık kalın bağırsağın dışına ve lenf bezlerine yayılmış durumdadır. Tedavi yine cerrahi operasyon şeklinde yapılır. Ancak bu sefer, kalın bağırsağın kanserli bölümü ile birlikte lenf bezleri de alınır. Hastalık ilerlemiş bir evrede olduğu için ek tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir. Kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi desteği sağlanan üçüncü evre, hastanın hayati tehlikesi bulunan evrelerden biridir.

Dördüncü evre: Hastalığın son evresidir. Bu evrede kanser, akciğer ve karaciğer başta olmak üzere, diğer organlara da yayılmış durumdadır. Bu evrede, açık operasyon tekniği pek uygulanmamaktadır. Çünkü hayati tehlike riski oldukça yüksektir. Genellikle, radyoterapi ve kemoterapi tekniği uygulanarak hastalığın yayılması önlenmeye ve kansere sebep olan tümör küçültülmeye çalışılır. Eğer tedaviden beklenen sonuç alınırsa, hastalığın tümüyle sonlandırılabilmesi için bu noktadan sonra cerrahi operasyon uygulanabilir.

İlk evresinden son evresine kadar hızlı bir şekilde yayılan kalın bağırsak kanseri, ne kadar erken teşhis edilirse, o kadar kolay ve kalıcı şekilde tedavi edilebilir. Bu nedenle, normal yaşam düzenin dışında, yukarıda bahsettiğimiz belirtilerle karşılaşılması durumunda doktora başvurulması, hastalığın kolay şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın