Kalın Bağırsak Kanaması

yorumsuz
592 okunma
Kalın Bağırsak Kanaması

Kalın Bağırsak Kanaması

Kolon olarak adlandırılan ve kalın bağırsaklar olarak da halk arasında bilinen kısımlarda meydana gelen birtakım kanamalar nedeniyle, toplum içerisinde çeşitli rahatsızlıkları yaşayan kişiler bulunmaktadır.

Alt GİS olarak da adlandırılmakta olan kalın bağırsak kanamaları ile ilgili önemli bilgileri sizlere aktaracağız. Nedenlerine, belirtilerine ve tedavisine yönelik olarak en iyi bilgileri edinebileceğiniz yazımız sayesinde sizler de bağırsak kanamalarında kalın bağırsaklarla ilgili detaylara hakim olacaksınız.

KALIN BAĞIRSAK KANAMASI NEDENLERİ

Çevresel veya genetik faktörlü olarak görülen kolon kanserleri, hemoroidler, divertiküler hastalıklar, angiodisplazi ve inflamatuar bağırsak hastalıkları da kalın bağırsak kanamalarına neden olacak bazı faktörleri içermektedir. Buna göre bağırsak hastalıkları başta olmak üzere, kalp hastalıklarının ve karaciğer hastalıklarının da kalın bağırsak kanamalarına neden olduğunu belirtebiliriz. Sizler de bu durumları yaşamanız halinde hiç vakit kaybetmeden doktorlarınıza başvuru yapmalısınız.

KALIN BAĞIRSAK KANAMASI BELİRTİLERİ
Yukarıdaki nedenlerin dışında bağırsak kanaması yaşamanız halinde bazı belirtileri de görmeniz mümkün olacaktır. Buna göre kalın bağırsakta kanama meydana gelmişse, dışkıda belirecek olan kanın rengi kırmızı ve taze olacaktır.

Karın bölgesinde dolgunluk hissi ile birlikte görülen ağrı, iştah kaybı veya ishal durumları da bağırsak kanamalarını işaret edebilmektedir. Ya da tam tersi kabızlık durumunun da bağırsak kanamalarında belirleyici faktörlerden olduğunu söyleyebiliriz.

Dışkı geçişinin zorlaşması, ince dışkılama gibi şikayetlerle başvuru yapan kişilerde bazı teşhis yöntemleri kullanılarak hastanın durumu gözden geçirilecektir.

KALIN BAĞIRSAK KANAMASI TEŞHİSİ

İşte bu teşhis yöntemlerinin neler olduğuna değinerek, kalın bağırsak kanaması tanısının nasıl konacağını açıklayacağız. Kolonoskopik incelemeler neticesinde risk görülmesi durumunda ve polip oluşmuşsa, gerekli yöntemler uygulanacaktır. Poliplerden alınacak parçalar incelenecek olup, kalın bağırsaklarda kanamaların olup olmadığına bakılacaktır.
Ayrıca gaitada gizli kanama varsa, bunun da tespit edilmesi sağlanacaktır.

KALIN BAĞIRSAK KANAMASI TEDAVİSİ

Kalın bağırsak kanamalarının tedavisinde uygulanacak yöntemler cerrahi uygulamaları kapsamaktadır. Bu kolon adı verilen bölümlerden kesilecek parçalar ve beslendiği kan damarları ile birlikte, lenf bezleri de alınacaktır. Ayrıca çevresinde yağ dokusu ile birlikte çıkarma işlemi yapılacaktır.
Bu tedavi yöntemi sayesinde tekrarlama oranı da oldukça düşük bir ihtimal olacaktır. Bu işlemin ardından kemoterapi veya radyoterapi uygulanarak, hastalar tedavi edilecektir. Erken tanılarda hayat kurtaracak olan yöntemlerin uygulandığını görebileceksiniz.

KALIN BAĞIRSAK KANAMASINDAN KORUNMA

İnsanların beslenmesinde uyacakları bazı kurallar sayesinde kolon kanserinden ve kolon kanamalarından kurtulabilecekleri görülecektir. Buna göre lifli besinleri tüketmeye özen göstermeniz son derece önemli olacaktır. Yağ oranı az besinler tüketmeli ve kırmızı et tüketimini de azaltmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın