Kalın Bağırsak İltihabı

yorumsuz
243 okunma
Kalın Bağırsak İltihabı

Kalın Bağırsak İltihabı

Kalın bağırsak iltihabı, oldukça karmaşık bir hastalık olması ile tanınmaktadır. Hastalığın meydana gelmesinin temelinde bağırsaklardaki ince zarın özelliğini kaybederek bozulması yatmaktadır. Bağırsaklar pek çok farklı mikrobun ve bakterinin gelip geçtiği bir organdır ve bu yüzden iltihap oluşumu için müsait bir durumdadır.

Sağlıklı her insanın bağırsağında bakteriler bulunur. Bakterilerin tamamı kötü değildir ve aralarında bir uyum vardır. Ancak bazen bakteriler arasında bir uyumsuzluk meydana gelir ve bakteriler bağırsağın iç zarını kötü etkilemeye başlar. Bu durum kalın bağırsak iltihabına yol açmaktadır. Kalın bağırsak iltihabı her yaştan insanda görülse de çocuklarda görülme oranı biraz daha fazladır.

İltihabın Oluşma Nedeni

Kalın bağırsaktaki bakterilerin neden iç zara yönelik tehdit oluşturmaya başladığına dair net bir tanı konulamamıştır. Ancak bağırsakların yiyeceklerle haşır neşir bir organ olduğu bilindiğinden, burada meydana gelen sorunların yiyeceklerdeki bozukluklarla alakalı olduğu tahmin edilmektedir.

Örneğin bayat et, yumurta ya da bozuk gıdalardan yapılmış yiyecekler bağırsaktaki bakterileri harekete geçirebilir. Bu nedenle alınan tüm ambalajlı gıdaların son tüketim tarihine bakılmalıdır. Diğer gıdaların ise ne kadar taze olduğuna dair bilgi alınarak satın alınması gerekir. Aksi bir durumda kalın bağırsak iltihabına zemin hazırlanmış olur.

Kalın Bağırsak İltihabının Belirtileri

Kalın bağırsak iltihabının kramp gibi ağrılar, dışkıda kan veya kanlı ishal durumu, kilo kaybı ve nadiren dışkıda mukus görülmesi gibi belirtileri bulunmaktadır.

Kalın bağırsak iltihabı nedeniyle besinlerdeki yararlı maddelerin emilim süreci sekteye uğrar ve bu durum dışkıya da yansır. Bu yararlı maddeler eskisi gibi kana karışamayınca vücut direnci azalır ve kilo kayıpları ortaya çıkar. Hatta kansızlık da görülebilir.

Teşhis ve Tedavi

Kalın bağırsak iltihabının teşhisi için kolonoskopi, endoskopi ve kan tahlili gibi uygulamalar yapılır. Dışkının incelenmesi ise bir diğer uygulamadır. Buradaki gizli kanın tespitine çalışılır.

Tedavi sürecinde ilk ama ilaçlar ile iltihabı oluşturan sebepleri baskılayabilmektir. Başlarda yan etkisi düşük olan ilaçlar tercih edilir ancak zamanla ilaçların etkisi kademe kademe artar. Bu süreçte beslenme oldukça önemlidir çünkü vücut direnci arttırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın