Kalın Bağırsak İltihabı Bitkisel Tedavi

yorumsuz
199 okunma
Kalın Bağırsak İltihabı Bitkisel Tedavi

Kalın Bağırsak İltihabı Bitkisel Tedavi

Boşaltım sisteminin en önemli organlarından biri olan kalın bağırsakta zaman zaman birtakım hastalıklar yaşanması mümkündür. Bu hastalıkların başında ise kalın bağırsak iltihabı gelmektedir.

Kolit adı altındaki çeşitli yapılar, kalın bağırsakta çeşitli iltihaplı dokular oluşturur ve bu dokular zaman içerisinde kalın bağırsağın işlevine zarar verdiği gibi aynı zamanda da hastalara rahatsızlık verir. Bu hastalığın çeşitli tedavi yöntemleri olmakla birlikte en çok tercih edileni ise hiç kuşkusuz ki bitkisel tedavi yöntemleri olmakta.

Bağırsak iltihabını yaratan ana etken bağırsaklarda meydana gelen kolit adındaki yapılardır. Bu yapılar zaman içinde zararlı dokular halini alırlar ve dolayısıyla da bu hastalığın temelini oluştururlar. Bağırsak iltihabı probleminin temel tedavi yöntemi bu iltihapları ortadan kaldırmak olduğundan, bitkisel tedavi yöntemlerinde de bu alandaki bitkiler tercih edilir.

Nar, kalın bağırsak iltihabında en çok kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri arasında gelmektedir. Narın içerdiği vitaminler aynı zamanda vücutta kan yapıcı bir etkiye sahip olduğundan, iltihaplı bölgelerde kanın yenilenmesini ve dolayısıyla iltihabın zaman içinde etkisini kaybedip yok olmasını sağlar. Narı normal bir şekilde tüketebileceğiniz gibi aynı zamanda kabuğunu öğütüp toz haline getirdikten sonra suya karıştırıp içmeniz de kalın bağırsak iltihabı probleminden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Buğday, hemen hemen tüm bağırsak problemlerine iyi gelmektedir. Yapısı gereği vücuttaki zararlı dokuları söküp vücuttan atar. Dolayısıyla genel olarak iltihaplanmaya elverişli olan bağırsakların temizlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda sökücü etkisi nedeniyle vücuttaki diğer iltihaplı alanları da iyileştirdiğinden, buğdayın kullanımı hemen hemen tüm hastalıklar için önerilmektedir.

Kalın bağırsak iltihabına sahip hastalar tarafından yoğun miktarda tüketilen buğday, özellikle saf olarak yendiğinde daha da etkili olmaktadır. Günde yaklaşık 1 bardak civarı buğdayı çeşitli zaman aralıklarında tükettiğinizde, hastalığınızdaki iyileşmeleri göreceksiniz.

Limon – kahve: Kahve de tane tane yapısıyla vücutta bulunan iltihapların tedavisi için tercih edilen bitkisel yöntemler arasında gelmektedir. Fakat tek başına kahve tüketimi hem yüksek dozda yapıldığında vücuda zarar verir, hem de bu şekilde tam olarak katkı alınmaz. Yaklaşık 1 tatlı kaşığı kahve tozuna birkaç damla limon serpiştirip tükettiğinizde ise hiç kuşkusuz ki daha iyi bir sonuç elde etmeniz mümkündür.

Bunun sebebi ise limonun yüksek dozda içerdiği C vitaminidir. Bu vitamin sayesinde vücut kendini daha hızlı yeniler ve boşaltım ile bağışıklık sistemleri çok daha güçlü bir hale gelir. Dolayısıyla kahvenin iltihap sökücü etkisiyle limonun bu özellikleri birleştiğinde, kalın bağırsak iltihabı problemi ortadan kalkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın