Kalın Bağırsak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
555 okunma
Kalın Bağırsak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Vücudumuz açısından önemli bir görevi üstlenmiş olan bağırsaklar sayesinde boşaltım yapılmaktadır. Ancak dışkıda görülen bazı normal olmayan durumlarla birlikte çeşitli rahatsızlıklar incelenmektedir. Bunlardan birisi de kalın bağırsaklarda oluşan kanser riskidir. Özellikle 50 yaş üzerinde erkek ve kadınlarda meydana gelmekte olan ve bunun öncesinde de düzenli olarak kontrol edilmesi gereken bir tür rahatsızlık olarak sıkça görülen kalın bağırsak kanseri, bir başka deyişle kolon kanseri ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Buna göre belirtilerini, tedavisini ve daha fazlasını da aktarmak üzere sizlerle en ince detayına kadar paylaşımlarımızı sürdürmekteyiz.

Kalın Bağırsak Kanseri Belirleri Nelerdir?

Dışkıda görülen kanla beraber karın ağrısı yaşamak, dışkı alışkanlığının değişmesi, zayıflama, kansızlık ve bağırsaklarda meydana gelen tıkanıklıklar da kalın bağırsak kanseri ile ilgili belirtirli göstermektedir. Sizler de bu tür rahatsızlıklar yaşamanız halinde hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Bağırsakların daha fazla tahrip olmaması, delinmemesi ve dışkının tam olarak boşalmamasından dolayı sıkıntının yaşanmaması için daha ilk aşamalardan itibaren düzenli olarak muayene olmanız gerekmektedir. Bu durumu ihmal etmemeli ve bağırsaklarınızla ilgili bir şikayetinizin olmadığından emin olmanız gerekmektedir.

Fazla hareketsiz kalmak, beslenmenin düzensiz olması ve lifli gıdalarla beslenmemek gibi durumlarda daha fazla risk altında olacağınızı unutmamanız gerekmektedir. Kullandığınız bazı ilaçların, sürekli kabızlığın ve bununla birlikte egzersiz yapmamanın da tetikleyeceği bir rahatsızlık olacağını göz ardı etmemelisiniz.

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi var mıdır?

Yukarıdaki şikayetleri almanız halinde yaptıracağınız muayenelerin ve kolonoskopik görüntülemelerin ardından kalın bağırsak kanseri olduğunuzun anlaşılmasıyla birlikte tedavi aşamasına geçilecektir. İlk olarak ameliyatla çıkarılacak olan kanserli dokular için kemoterapi ve ışın tedavisine geçilecektir. Daha fazla ilerlemesi halinde ise kolostomi veya ileostomi gibi farklı yöntemlerin de uygulanabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Kalın bağırsak kalıcı olarak torbaya alınmaktadır ve hastanın yaşam şartlarının iyileştirilmesi sağlanmaktadır.

Hastanın durumuna göre ameliyatların sonraya ertelenmesi ve bunun yerine farklı yöntemlerin uygulanması da mümkün olmaktadır. Sızıntı durumlarına, komplikasyonlara veya bağırsak tıkanıklığı gibi acil durumlara göre kararların uzman doktorlar tarafından verilmekte olduğunu sizler de görebilirsiniz.

Kolon kanseri erken teşhis edilebilir mi?

Sindirim sistemi açısından önemli bir göreve sahip olan ve 1,5 metre uzunluğunda olan kalın bağırsakta oluşan poliplerin kanserle ilişkisini açıklamak mümkün olacaktır. Poliplerin gelişmesiyle birlikte değişime uğrayan dokularda lezyonlar meydana gelmektedir ve bunlar da kansere neden olmaktadırlar. Böyle bir durumda erken teşhis için şikayet olmaksızın da düzenli olarak kolonoskopi ile görüntüleme yöntemlerinden kullanılmalıdır. Böylece belirlenerek çıkarılabilecek olan polipler sayesinde hayati riskinizin de azalacağı görülmektedir. Bu gibi durumlarda geç kalmanızın sağlığınız açısından daha tehlikeli olacağını da unutmamalısınız. Daha ileri boyutlara ulaşmadan tedbirlerinizi ve önlemlerinizi almanız sayesinde çok daha başarılı sonuçların elde edilebileceğini de görmüş olacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın