İyi ve Kötü Huylu Kanser Nedir?

İyi ve Kötü Huylu Kanser Nedir? için yorumlar kapalı
219 okunma
İyi ve Kötü Huylu Kanser Nedir?

İyi ve Kötü Huylu Kanser

Kanserin belirtilerinin vücudumuzda görülmesiyle birlikte tanı konmak amacıyla bazı testler yapılacaktır. Bunların neticesinde kanserli hücrelerin iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığı da belirlenebilecektir. Sizlerle bu yazımızda iyi ve kötü huylu kanser nedir sorusunun yanıtını ve farklarını aktarmak istiyoruz. Böylece daha bilinçli bir şekilde hareket etmenizin hayatını kurtaracağını göz ardı etmemenizi istiyoruz.

İYİ HUYLU KANSER NEDİR VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Benign ismini almakta olan tümörlerin iyi huylu olmasında bazı özellikleri vardır. Kanser riski oldukça azdır ve diğer organlara da yayılmaz göstermezler. Kendi alanları bellidir ve bunun dışına çıkarak zarar verme özellikleri yoktur. Mutasyon geçirmiş olan hücreler şeklinde görülmektedirler. Eğer vücuttan atılırlarsa, bir daha yeniden görülmezler. Genellikle kistlerin bu grupta yer aldığı görülse de, siğil veya benleri de iyi huylu tümörlere örnek vermek gerekebilir. Bu nedenle de tehlikesiz bir şekilde görülmektedirler ve uygun tedavilerle vücuttan atılmaları sağlanmaktadır.

KÖTÜ HUYLU KANSER NEDİR VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kanser olarak adlandırılan ve malign olarak isimlendirilen tümörlerdir. Daha hızlı büyümektedirler ve normalin dışında bir şekilde hücrelere dağılmaktadırlar. İşlevlerini normal bir şekilde yerine getirmekte olan hücrelere de zarar vermektedirler. Sağlıksız bir şekilde görülmektedirler ve kişileri de bir hayli derinden etkilemektedirler. Oldukça geniş alanlara hızla yayılabilmektedirler. Belli bir noktada başlamasına rağmen, uzakta olan bir organ veya dokuyu etkileyerek farklı belirtileri gösterebilirler. Genetik yapıları mutasyona uğramış olan ve bozulmuş olan hücrelerin, sağlıklı olmayan protein oluşturduklarını söylemek mümkündür. Patoloji bölümünün yapacağı testlerde açıkça ortaya konabilmektedir. Kanser tedavisinin yapılması için bu sonuçlara göre onkoloji bölümü devreye girmektedir.

Yapılan testlerin neticesinde tümörün iyi veya kötü huylu olduğu tespit edilmektedir. Böylece ne kadar zarar vereceği tespit edilmektedir. Hemen harekete geçilerek iyi veya kötü olması fark etmeksizin tedavilere başlanmaktadır. Ancak iyi huylu tümörlerin daha sonra yeniden görünmeyecek olması, hastaları çok daha fazla rahatlatmaktadır. Kötü huylu tümörlerde ise tedavi sürecinin çok daha fazla süreceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle de insanları daha çok korkutan ve riskleri oluşturan bir durumdur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2017