İyi Huylu Beyin Tümörü, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
353 okunma
İyi Huylu Beyin Tümörü, Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Beyin Tümörü

Günümüzde insan sağlını tehdit eden hatta insanı (ne yazık ki) ölüme kadar sürükleyebilen bazı unsurlar var. Bu unsurların en önemlilerinden biri de beyin tümörüdür. İnsanların beyin tümörü hakkında edindikleri bilgiler arasında birçok yanlış vardır. En basitinden, insanlar tüm beyin tümörlerinin kanser nedeni olduğunu ve beyin tümörünün bulunmasının kayıtsız şartsız kansere sebebiyet verdiğini düşünmektedir. Oysa bu durum hiç de sanıldığı gibi değil aksine çok farklıdır. Zira beyin tümörü kavramı da kendi içinde ikiye ayrılır. Bu ayrım sonucunda beyin tümörleri iyi huylu beyin tümörleri ve kötü huylu beyin tümörleri olmak üzere ikiye ayrılır bu tümörler…

Diğer bir adıyla yani tıbbi adıyla zikredecek olursak benign adı verilen iyi huylu beyin tümörleri sanıldığı üzere doğrudan kansere sebebiyet veren bir tümör çeşidi değildir. Çünkü iyi huylu beyin tümörü hücreleri içlerinde kanser hücresi barındırmaz. İnsanlar üzerinde farklı türlerden iyi huylu beyin tümörleri görülse de en yaygın olanının menenjiom olduğu söylenebilir. Menenjiomlar yeterince büyük olduğu takdirde basit operasyonlar sonucu vücuttan uzaklaştırılabilmektedir. Ancak operasyon altına alınamayacak kadar küçük boyutta bir menenjioma sahipseniz sağlık kuruluşunuz tarafından bu tümör takibe alınır ve sağlınıza olumsuz bir etki yapması önlenmeye çalışılır. Sağlık kuruluşlarınız bu takibi genellikle düzenli aralıklar ile MR çekerek yaparlar. Eğer bu tümör büyüme eğilimi gösterip büyürse bu sefer tümöre operasyon uygulanması gerekir. Peki, iyi huylu beyin tümörlerinin belirtileri ve tedavisi tam olarak nedir?

Beyin tümörünün en sık görülen etkisi baş ağrısı olarak kayıtlara geçmiştir. Zira tümörler beynin büyümesine sebebiyet verir ve anormal şekilde büyüyen beyin insan bünyesinde baş ağrısı yapar.

Baş ağrısının yanı sıra düzenli aralıklarla baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve benzeri şikâyetleriniz varsa beyin tümörü taşıma riskiniz vardır ve sağlık kuruluşunuza başvurmanız önerilir.

Yukarıdaki belirtiler kadar yaygın olduğu düşünülmese de beyin tümörlerinin insan bünyesinde görme bozukluğu, görme aksaklığı, birden fazlaya veyahut bulanık görme, konuşma güçlüğü, anlama sıkıntısı gibi sıkıntılar oluşturduğu da saptanmıştır.

Bu belirtilerin yanı sıra sürekli sara nöbeti geçirme, bayılma, fiziksel işlevlerin ve uzuvların zayıflamaya başlaması, denge ve idrak bozuklukları, iştahsızlık, anormal agresiflikler sizlerin sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiği yönünde birer işarettir. Eğer saydığımız olumsuz durumlar sizin dertleriniz ile örtüşüyorsa hiç vakit kaybetmeden kontrole gitmelisiniz.

Peki, kontrol sonrasında iyi huylu beyin tümörü saptanırsa insan bünyesinde tedavi nasıl olacak?

Yukarıda da bahsedildiği gibi iyi huylu beyin tümörünüz menenjiom ise bu tümör basit operasyonlar ve cerrahi yöntemler sonucunda vücuttan tamamen uzaklaştırılabilmektedir. Lakin operasyon sırasında parçanın tamamının çıkmaması durumunda bu sefer tıbbi UV ışınları yardımıyla o hücrelerin imhası sağlanır. Ancak iyi huylu beyin tümörlerinin tedavisi için uygulanan cerrahi yöntemlerin çoğunlukla olumlu dönütler verdiğini de söylemekte fayda var…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın