İnce Bağırsak Tıkanması

yorumsuz
213 okunma
İnce Bağırsak Tıkanması

İnce bağırsak tıkanması

Normal şartlarda vücutta bulunan besin maddelerinin sindirim sonrasında kalın atıkları bağırsaklar vasıtasıyla itilerek vücuttan dışarı doğru atılır. Ancak bağırsak tıkanması olarak bilinen hastalık söz konusu olduğu takdirde bu işlem gerçekleşemez.

İnce bağırsakta tamamen ya da kısmi bir tıkanma sonucunda meydana gelen duruma ince bağırsak tıkanması denir. İnce bağırsak tıkanması insan sağlığı için oldukça tehlikeli ve kötü bir hastalıktır.

Vücut normal şartlardaki görevini yerine getiremediğinden dolayı vücutta biriken atıklar toksinler meydana getirerek vücuda zarar verir hale gelirler.

İnce bağırsak tıkanmasının sebepleri

İnce bağırsakta tam ya da kısmi tıkanmalar meydana gelebilir. Tüm atıkların geçişinin engellenmesi durumu tam tıkanma olarak adlandırılırken bir kısmının engellenmesi ise kısmi tıkanmadır.

Bu tür tıkanmaların bazı sebepleri vardır. Bağırsak tıkanmasının sebebi mekanik bir engel olabilecekken, bağırsak kaslarında çeşitli sebeplere bağlı olarak bağırsak hareketlerini engelleyici faaliyetlerin olması da olabilir. Bunun sebebi ince bağırsağın kasılabilme kabiliyetini belli ölçüde yitirmesidir.

Mekanik engellere örnek olarak besin maddelerinin ileri hareketini engelleyen nedenler belirtilebilir. Bağırsak kaslarının düzgün çalışmaması sebebiyle meydana gelen bağırsak tıkanıklığında ise mekanik bir neden söz konusu değildir.

İnce bağırsak tıkanıklığının nedenleri

-Karın ön duvarında yaşanan fıtıklar

-Geçirilen karın ameliyatları sonucunda meydana gelen karın içerisindeki yapışıklıklar

-İltihabi bağırsak hastalıkları Ülseratif kolit, Crohn hastalığı

-Kasık fıtıkları

-Polipler

-Bağırsak kanserleri

-Bazı olaylarda bağırsak içerisine düşen safra taşları

-Bağırsakların kendi ekseni çevresinde dönmesi sonucu yaşanan bağırsak düğümlenmeleri (volvulus)

-Divertiküler hastalığı sonucunda bağırsak duvarında meydana gelen enfeksiyonlara bağlı olarak bağırsak duvarında kalınlaşma

-Bazı olaylardaysa bağırsağın belli bir yerinden ilerleyip sonrasında bağırsak boşluğunun içerisine girmesi (invajinasyon)

-Bağırsak içerisinde bulunan yabancı cisimlerin – sindirilmeyen gıda artıklarının bağırsakta tıkanmaya sebep olması (bezoarlar)

İnce bağırsak tıkanmasının belirtileri

İnce bağırsak tıkanması sonucunda kişinin karnının orta bölümünde sık sık kramplar halinde ağrılar hissedilir. Bu ağrıların yanı sıra kusma ve bulantı da ince bağırsak tıkanmasının belirtileri arasında yer alır. Karın bölgesinde meydana gelen hassasiyet ile şişkinlik, dışkı ya da bağırsak gazının çıkarılamaması gibi durumlar hastalığın belirtilerindendir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın