İnce Bağırsak Nedir, İnce Bağırsak Görevleri

yorumsuz
336 okunma
İnce Bağırsak Nedir, İnce Bağırsak Görevleri

İnce Bağırsak Nedir, İnce Bağırsak Görevleri

İnce bağırsak, sindirim sistemininin bir parçası ve boşaltım sistemine yardımcı en önemli organlardan birisidir. Mide ve kalın bağırsak arasında kalan organ çocuklarda 5-6 metre, yetişkin insanlarda ise 6-8 metra uzunluğunda ve 2-3 santimetre çapındadır.

Uzun ve kıvrımlı bir yapıya sahip olan ince bağırsaklar, midede sindirilen besinlerin küçük moleküllere ayrıraraak emilimini sağlaar ve burdan da kana karışmasına yardımcı olmaktadır.

Midede sindirilemeyen yağlar, proteinler ve karbonhidratlar ince bağırsakta kolayca sindirilmektedir.

İnce bağırsak, mideden başlar, bulunduğu yer ve yapısı itibariyle 3 bölümden oluşur. Bu bölümleri şöyle sıralamak mümkündür.

-Başlangıç noktası olan ilk bölümü mideden başlar ve oniki parmak bağırsağına kadar uzanan duodenum denilen bölümü 25 santimetre uzunluğundadır. Bağırsağın bu kısmı en kısa bölümünü oluşturur.

– İnce bağırsağın orta ve ikinci bölümü ise, oniki parmak bağırsağı ve ileum arasında bulunur, yetişkinlerdeki uzunluğu 2-8 metre kadardır.

-Bağırsağın son bölümü ileum denilen bölgedir ve yetişkinlerde 4 metre uzunluğundadır. Burası ilçekol valfın yardımıyla çekumdan ayrıldığı bölge olarak adlandırılmaktadır.

İnce bağırsağın sindirim ve boşaltım sistemi için önemine dair bilgileri yukarıda vermiştik. Şimdi de bu önemli organın görevlerine bir göz atalım:
İne bağırsakta, yediğimiz yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel sindirimi yapılmaktadır. Besinlerdeki tuz ve suyun emilimi de burada gerçekleşir. Ayrıca, tükettiğimiz yağlar da ilk olarak burada sindirilmektedir. İnce bağırsağa gelen besinler, en küçük moleküllere ayrılarak oradan kalın bağırsağa aktarılır.

Sindirim ve boşaltım sistemi için önemli bir görev üstlenen organın, düzenli çalışamaması durumunda bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalıkları kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

İnce bağırsak, sindirim ve besinlerdeki protein ve karbonhidratların emiliminin yapıldığı bir yer olması nedeniyle, burada meydana gelebilecek aksaklıklar; yağlı dışkı, sulu ishal, aşırı kilo kaybı, karın bölgesinde şişkinlik, kansızlık(anemi) ve kaslar da zayıflamalar gibi hastalıkları ortaya çıkarmaktadır.

Emilimin bozuk olduğu durumlar da ve organın iç yüzeyinde bulunan “villus” çıkıntılarının yeterince çalışamaması nedeniyle çölyak hasatlığı da görülmektedir.
İnce bağırsakta kanser tümörleri de görülmektedir.
Burada görülen kanser tümörleri şunlardır; lenfoma, karsinaid tümör, sarkom, adenokarsinom, stromol ve gastrintestinal tümörlerdir. Bu kanser tümörleri içinde en sık karşılaşılan tümör ise “adenakarsinom” dur.

İnce bağırsaktaki kanser tümörleri daha çok organın mideye birleştiği yerlerde meydana gelir ve zamanla büyüyerek sindirim kanalını tıkadıkları da belirtilmiştir.

Sarkomlar ise, ince bagırsaktaki düz kas hücrelerinde oluşur ve daha çok kalı hmm bağırsağa komşu olan bölgede yayılım gösterir.

Sindirim sisteminin önemli bir parçası olan ince bağırsakta görülen hastalıklar beraberinde bir çok sorunu getirebilmektedir. Bu sebeple sağlığınıza dikkat etmek ve günlük sıvı ihtiyacınızı yetetince almak gerekmektedir.

Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis bu organda meydan gelen hastalıklar için de çok önemlidir. Bu sebeple hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasının ardından hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvutulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın